
Malejąca dynamika zatrudnienia
Aby zatrzymać odpływ pracowników, firmy mogą oferować podwyżki i różnego rodzaju benefity pozapłacowe. Mimo to zatrudnienie przestanie rosnąć tak szybko, jak obecnie. Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface szacuje, że w 2019 r. dynamika wzrostu zatrudnienia będzie niższa niż w 2018 roku.

Duża rotacja pracowników
Coraz więcej pracowników uważa, że zmiana pracy nie zajmuje dużo czasu. Zwłaszcza tzw. millenialsi, czyli ludzie urodzeni w latach 80. i 90. uw., żyją w przeświadczeniu, że mają prawo mieć oczekiwania względem nowych pracodawców. Młodzi ludzie zmieniają pracę ze względu na wyższą pensję, lepsze warunki zatrudnienia czy swoje zainteresowania. Z październikowej edycji badania Monitor Rynku Pracy Randstad Polska wynika, że na znalezienie nowej pracy trzeba przeznaczyć 1,5 – 2,5 miesiąca.

Więcej pracy dla cudzoziemców
W ciągu roku w Polsce wzrosła liczba cudzoziemców płacących składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według ZUS pod koniec 2018 r. było ich ok. 587 tys. wobec 440 tys. osób pod koniec 2017 roku. Statystyki wskazują, że zainteresowanie zatrudnianiem cudzoziemców rośnie. Pracodawcy przeważnie szukają ich na własną rękę lub przez agencje zatrudnienia, rzadziej w urzędach pracy, gdzie można znaleźć głównie oferty skierowane do Polaków.

Ułatwienia dla osób zatrudniających cudzoziemców
W 2018 r. wprowadzano nowy typ zezwolenia na pracę sezonową dla cudzoziemców. W przeciwieństwie do innych zezwoleń na zatrudnienie cudzoziemca, o które trzeba ubiegać się w urzędzie wojewódzkim, to zezwolenie wydaje starosta. Nowy typ zezwolenia ma ułatwić załatwianie formalności związanych z zatrudnieniem obywatela innego kraju. Potencjalny pracodawca będzie ma bliżej do urzędu, a sam proces związany z ubieganiem się o zezwolenie powinien trwać krócej.