Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rypin ma problem z miejscami postojowymi. Parkomaty coraz bliżej

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Już wkrótce w Rypinie mogą powstać dwie strefy płatnego parkowania. Pierwsza ma objąć ul. Nadrzeczną i Nowy Rynek, a druga część Warszawskiej, Mławskiej, Rynek i Lissowskiego. Jak tłumaczy sekretarz miasta Sławomir Kryszczuk, nie chodzi o wpływy do budżetu, a o zwiększenie rotacji na miejscach parkingowych.

– Władze miasta nie tylko dostrzegają problemy z miejscami parkowania, ale od kilku lat starają się poprzez działania inwestycyjne minimalizować skutki gwałtownego wzrostu ilości samochodów, będących w posiadaniu naszych mieszkańców – tłumaczy Sławomir Kryszczuk, sekretarz UM Rypin.

Miasto inwestuje w parkingi

Kryszczuk przypomina, że w ciągu ostatnich pięciu lat powstały parkingi przy: ul. ks. Podlesia (na 37 samochodów), ul. Nadrzecznej/E. Orzeszkowej (na 81 samochodów), ul. 1 Maja (na 29 samochodów), ul. Dłutka (na 35 samochodów), Szkole Podstawowej Nr 1 (na 25 samochodów), ul. Koszarowej (na 69 samochodów), a w tym roku do użytku zostanie oddany parking na 60 samochodów przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 przy ul. Sportowej.

– Ponadto w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców powstały na terenach miasta niewielkie parkingi osiedlowe przy budynkach wielorodzinnych przy ul. Mławska 35, 37, 39 i 41 – dodaje Kryszczuk. – Przebudowaliśmy również istniejące parkingi osiedlowe przy ul. Nowej i Ogrodowej. Dzięki dwóm dużym ogólnodostępnym parkingom przy RCS i w rejonie placu przy ul. Nowy Rynek poprawiona została sytuacje przy dwóch szkołach powiatowych. Bez nich możliwości zostawienia samochodu w tych rejonach byłaby dużo gorsze.

Najtrudniejsza sytuacja wciąż jest w obszarze budowanych w latach 70. i 90. spółdzielczych osiedli mieszkaniowych. Miasto maksymalnie wykorzystało na miejsca postojowe wolne przestrzenie w pasach drogowych na tych osiedlach, ale wybudowane w trakcie ich powstawania parkingi spółdzielcze nie są w stanie pomieścić wzrastającej liczby samochodów.

Sekretarz przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem gmina nie może ponosić nakładów finansowych na terenach spółdzielczych czy wspólnotowych, do których nie posiada trwałego tytułu prawnego.

Będą parkomaty?

Mimo budowania kolejnych parkingów, zostawienie auta w centrum miasta, w ciągu dnia, często wiąże się z kilkunastominutowym szukaniem wolnego miejsca. Rozwiązaniem może być zapewnienie zwiększonej rotacji miejsc parkingowych. Można to zrobić za pomocą płatnych stref parkowania.

– Przygotowane są dwa projekty uchwał dotyczące odpłatności za korzystanie z miejsc postojowych na wybranych obszarach miasta – mówi Sławomir Kryszczuk. – Jedna dotyczy wprowadzenia płatnego parkowania na parkingach przy ul. Nadrzecznej/E. Orzeszkowej oraz placu przy ul. Nowy Rynek. Druga wprowadza strefy płatnego parkowania w części ul. Warszawskiej, Mławskiej, Rynek oraz Lissowskiego.

Lokalizacja stref odpłatnych, okresy obowiązywania, wysokość opłat, tryby ich uiszczania oraz ulgi dla mieszkańców czy też przedsiębiorców w tych strefach będą przedmiotem dyskusji na komisjach rady miasta. Do tematu wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska