Nauczyciele oraz władze powiatu rypińskiego już wkrótce wdrożą go w życie. Na przedsięwzięcie składają się m.in. organizacja warsztatów kształtujących umiejętność efektywnej nauki, wymiana doświadczeń między pedagogami, wprowadzanie dodatkowych zajęć z przedmiotów ścisłych dla uczniów słabszych i najlepszych, a także turnusy w miastach akademickich. Szkoły zostaną wyposażone w notebooki, projektory, tablice interaktywne, mikroskopy oraz inne nowoczesne materiały pomocnicze. Uatrakcyjnienie skostniałych metod nauczania ma rozwinąć w uczniach szkół podstawowych i gimnazjalnych zamiłowanie do przedmiotów matematyczno - przyrodniczych. Dotychczasowe metody nauczania nie sprzyjają rozwijaniu zaangażowania w młodych ludziach.
- Ideą projektu jest zmiana nastawienia uczniów do przedmiotów ścisłych. Młodzież częściej zdobywa wykształcenie humanistyczne, co wyraźnie wpływa na rynek pracy. - tłumaczy Burmistrz Rypina Marek Błaszkiewicz. - Tworzy się luka.
Podniesienie poziomu edukacji obejmie część szkół w sześciu województwach, ale liderem projektu jest gmina Rypin. Koszt wynoszący 15 mln. zł. zostanie w całości sfinansowany ze środków unijnych.