Wszystko zaczęło się od filmu "My młodzi". - Chciałam pokazać, jak uczniowie spędzają wolny czas - zdradza twórca Małgorzata Szablewska, germanistka z Zespołu Szkół Miejskich w Rypinie. - Nasz filmik nagrywaliśmy w kinie, pizzerii, domu, ale i dyskotece.
Dzięki niemu pani Małgorzata otrzymała prestiżową nagrodę European Language Label. Na tym nie skończyły się oryginalne pomysły nauczycielki.
Pstryk: sala gimnastyczna i lekcyjne klasy
- Kilka miesięcy temu dowiedziałam się z internetu o pewnym projekcie - wspomina pani Małgorzata. - Chodziło o pomysł na przekonanie uczniów do nauki. Na początku nie byłam przekonana. Po tygodniu wróciłam na stronę i sprawdziłam szczegóły. Pomyślałam: czemu nie spróbować? Chciałam połączyć język niemiecki z fotografią. Dzięki liceum plastycznemu w naszej szkole są specjalistyczne oprogramowania. Można było z nich więc korzystać. I tak właśnie powstał projekt "W szkolnym kadrze", który polegał na pstrykaniu zdjęć i opisywaniu ich w języku niemieckim. Oczywiście, przy małej pomocy.
Gimnazjaliści z I b chwycili za aparaty aparaty i internetowe słowniki. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie umiejętności językowych, ale i wdrożenie do nowoczesnych technologii. Efekty są.
Projekt "W szkolnym kadrze" zrobił furorę w konkursie organizowanym przez Partnerstwo dla Przyszłości. Pani Małgorzata zaprezentowała go w Lesznie. Okazało się, że projekt z Rypina zakwalifikował się do ostatniego etapu konkursu "Innowacyjny nauczyciel".
Warszawa, Lublin, Sandomierz, Słupsk, Kielce - to część miast reprezentowanych w rankingu najciekawszych szkolnych projektów.
Prezent na dziesiąte urodziny jak znalazł!
- Jesteśmy wśród dwudziestu najlepszych - mówi pani Małgorzata. - Konkurenci byli zdziwieni, że w naszej szkole są oprogramowania typu Corel. Rypin przecież do największych nie należy. Niektóre osoby dopytywały się, czy nasze programy nie są pirackie.
Niecodzienny pomysł przekonał do nauki niemieckiego uczniów, którzy z reguły nie przepadają za tym językiem. A przy okazji wypromował gimnazjum Wybickiego. ZSM obchodził dziesięciolecie istnienia. Udział w projekcie był więc urodzinowym prezentem.
Jakie to uczucie być w gronie 20 najbardziej pomysłowych nauczycieli w Polsce? - Początkowo nie mogłam w to uwierzyć - opowiada z uśmiechem pani Małgorzata. - Mam już kolejne plany. Zależy mi na tym, aby nasza szkoła zaprzyjaźniła się z zagraniczną placówką. Uczniowie poćwiczyliby niemiecki.
Wyniki konkursu "Innowacyjny nauczyciel" zostaną podane pod koniec września. - Ale sam fakt, że dotarłam tak daleko, to wielkie wyróżnienie - podkreśla pani Małgorzata.