Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rypin. Nauka? Wcale nie jest nudna. Rewolucja w szkołach wciąż trwa

(ES)
uczniowie rypińskiego gimnazjum
uczniowie rypińskiego gimnazjum (ES)
Rośnie nam nowe pokolenie naukowców. Chociaż są nastolatkami, już zasiadają w uczelnianych ławach i zagłębiają tajemnice matematyki czy chemii. Projekt "Z nauką ścisłą za pan brat" wkroczył na kolejny etap.

- Na samo hasło "matma" mój trzynastoletni syn ma ciarki - przyznaje Marzena Rogowska, nasza Czytelniczka. - Kupiłam mu dodatkowe podręczniki, załatwiłam korki u studenta. Niestety, wszystko na nic. Już złapał dwie jedynki, a przecież rok szkolny niedawno się zaczął! Strach pomyśleć, co będzie w szkole średniej. O ile się do niej dostanie.

Uczniowie, którzy - delikatnie mówiąc - nie lubią fizyki czy matematyki, mają okazję się do nich przekonać. Pomaga w tym program "Z Nauką Ścisłą Za Pan Brat". Ale jest on skierowany również do dzieci i młodzieży, którzy pasjonują się przedmiotami ścisłymi.

- Projekt wraz z nowym rokiem szkolnym wkroczył w kolejny etap realizacji - podkreśla Agnieszka Jankowska. - Ale to wcale nie oznacza, że w wakacje nic się nie działo w tej materii.

Trzeba się postarać

Czym zajmowali się przyszli naukowcy? Prymusi wzięli udział w obozie naukowym, który został zorganizowany na Politechnice Łódzkiej. - Gimnazjaliści mogli się poczuć jak studenci, bo zajęcia prowadzono właśnie na wzór akademicki - zdradza pani Agnieszka. - Królowała matematyka, ale także fizyka, chemia i język angielski. To był wyjazd dla najbardziej aktywnych uczniów, którzy wyróżniali się na zajęciach. Chętnych do wzięcia udziału w obozie było więcej niż miejsc.
Dobre wieści dla najstarszych uczniów podstawówek: za rok i oni mogą usiąść w akademickich ławach.

Uczniowie zawiązali Młodzieżowe Koła Naukowe. - W gimnazjach działa ich siedemnaście - dodaje pani Agnieszka.

- Tematykę zajęć i spotkań została już ustalona i w każdym przypadku wypływała z zainteresowań i potrzeb danej grupy uczniów - opowiada Małgorzata Świtalska, dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Oświaty w Rypinie. - Koło będzie realizowało dziesięć godzin zajęć w miesiącu, a zajęcia - oprócz nauczyciela prowadzącego - będzie nadzorował pracownik wyższej uczelni, swoisty mentor i opiekun grupy.

Start: listopad

Politechnika Łódzka, Akademia Pomorska w Słupsku czy Uniwersytet Mikołaja Kopernika. To uczelnie, które odwiedzą młodzi miłośnicy nauki. Pierwsze wyjazdy startują w przyszłym miesiącu. - Celem jednej z wypraw dydaktycznych będzie też wyjazd do Polskiej Akademii Nauk - zdradza pani Agnieszka. - Koła naukowe będą działać w szkołach do końca realizacji projektu, a jego zwieńczeniem będzie trzydniowy Festiwal Nauki.

Projekt "Z Nauką Ścisłą za Pan Brat" jest współfinansowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska