Większość uczniów rypińskich szkół gimnazjalnych i średnich nadal zastanawia się nad tym przyszłym zawodem.
- Nie mam pojęcia, czym zajmę się w przyszłości - przyznaje Przemysław Bazanowski, jeden z uczniów Zespołu Szkół Nr 3. - Jestem w ostatniej klasie, ale jeszcze nie podjąłem decyzji odnośnie tego, gdzie będę kontynuował naukę.
Osób w podobnej sytuacji jest znacznie więcej. Młodzież ma przecież tak wiele możliwości, związanych z dalszą edukacją.
- Nasza placówka pomaga uczniom ostatnich klas, którzy nie wiedzą, co ze sobą dalej począć - mówi Violetta Palińska, doradca zawodowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. - Przygotowaliśmy ofertę zarówno dla gimnazjalistów, jak i uczniów szkół średnich.
Z możliwości dokonania wybóru przyszłego zawodu, który uwzględniłby indywidualne predyzpozycje, ale i zainteresowania oraz pasje, korzysta wiele osób.
- Dostosowujemy się do potrzeb - wyjaśnia Palińska. - Niestety, w żadnej z rypińskich szkół nie ma wykwalifikowanego doradcy zawodowego. Staramy się wypełnić lukę prowadząc w nich liczne pogadanki. Zaczęliśmy również również organizować interesujące zajęcia warsztatowe. Wszystko po to, by ułatwić młodzieży wybór.
PPP informuje, że możliwe jest wzięcie udziału w indywidualnym spotkaniu. Krystyna Manelska i Viloletta Palińska, przyjmują młodzież w każdy poniedziałek, w godzinach popołudniowych. Jedynym warunkiem jest telefoniczna rejstracja, która pomoże zapobiec kolejkom.
- Istnieje wielkie zapotrzebowanie na rozmowy tego typu - przyznaje Maria Redlewska-Lachowicz, dyrektor rypińskiej placówki. - Po przeprowadzeniu odpowiednich testów predyzpozycji zawodowych, jeśli dana osoba wyrazi zainteresowanie, rozmawiamy na temat ich wyników.
Rypińska poradnia aktywnie współpracuje z ościennymi placówkami.
- Bardzo często wysyłamy im informatory, a w zamian otrzymujemy przydatne materiały - mówi dyrektorka.
W siedzibie poradni tegoroczni maturzyści mają także możliwość zapoznania się z ofertami pobliskich szkół wyższych:
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia, Uniwerstetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
- Wciąż waham się pomiedzy studiowaniem administracji a filologii angielskiej - opowiada Magda, uczennnica klasy maturalnej. - Myslę, że rozmowa z profesjonalnym doradcą pomoże mi w podjęciu ostatecznej decyzji.
Osoby zainteresowane działalnością Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, mogą uzyskać więcej informacji na stronie internetowej placówki.