Łączenie klas ma dotyczyć obecnych: dwóch IV w jedną i dwóch V w jedną i ma nastąpić od przyszłego roku szkolnego 2025/2026. Z informacji uzyskanych z Ratusza wynika że:
w dwóch klasach trzecich i dwóch klasach czwartych w ubiegłym roku szkolnym 2023/2024, w każdej było 17 uczniów, a w obecnie trwającym roku szkolnym 2024/2025 czyli w czwartych i piątych jest odpowiednio 16 i 14 dzieci. Połączenie ich oznacza, że przyszłoroczne klasy (po połączeniu w jedne w roczniku) V i VI będą liczyły po 30 dzieci. To maksymalna liczba dzieci w klasach - jaką przyjęły za dobrą praktykę władze Grudziądza - jeśli chodzi o poziom nauki IV - VIII.
W opinii Ratusza istnieje duże prawdopodobieństwo, że "będzie utrzymywać się tendencja spadkowa".
Łączenia klas nie można było dokonać gdy dzieci pobierały naukę w klasach I-III gdyż przepisy mówią o tym, że na tym poziomie edukacji klasy nie mogą przekraczać 25 uczniów.
Czytaj też:
W ocenie rodziców mniejsze klasy to znacznie efektywniejsza nauka
Rodzice protestują przeciwko łączeniu klas gdyż twierdzą, że nauka w mniejszych grupach jest znacznie efektywniejsza. - Są dzieci z orzeczeniami, są dzieci z innych krajów. One dobrze funkcjonują w swoich dotychczasowych klasach. Nawiązały przyjaźnie. Reagowanie na problemy z jakimi się borykają nasze dzieci jest ułatwione dla nauczycieli, pedagogów gdyż w mniejszej klasie mają możliwość indywidualnego podejścia, a nie gdy dzieci jest dwa razy tyle - argumentuje pani Marlena, jedna z matek piątoklasisty.
Z informacji uzyskanych od urzędników zajmujących się grudziądzką oświatą, wynika że takie decyzje od lat są podejmowane w różnych szkołach. - Co roku podczas przygotowania arkuszy organizacyjnych na kolejny rok szkolny po analizie liczebności oddziałów, dokonuje się łączenia klas na drugim poziomie edukacyjnym - informuje Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza. I kontynuuje: - Szkoły i placówki edukacyjne w naszym mieście wymagają wielu inwestycji i remontów, aby warunki kształcenia dzieci i młodzieży były coraz bardziej komfortowe, ale wiąże się to z racjonalną gospodarką środkami publicznymi.
Polecamy:
Rodzice uczniów IV i V klas spotkali się z wiceprezydent Różą Lewandowską w ubiegłym tygodniu aby porozmawiać o problemie. Nie wyszli usatysfakcjonowani. Planują tym razem otwarte spotkanie w szkole na os. Mniszek w czwartek, 10 kwietnia z władzami Grudziądza. Do tematu wrócimy.
Polecamy
