Konkurs jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych Rypina i powiatu rypińskiego. Aby wziąć udział należy do 14 lutego 2020 r. dostarczyć do biblioteki opowiadanie składające się maksymalnie z 500 słów, w którym pojawi się postać wybranego bohatera literackiego i które będzie dotyczyło Rypina (np. osadzone w rypińskich realiach, dotyczące historii Rypina oraz ludzi z nim związanych) w czterech egzemplarzach.
– Dozwolone są różne formy literackie: kryminał, horror, fantasy, science fiction, romans, komedia, itd. – zaznacza Marek Taczyński, dyrektor biblioteki w Rypinie.
Rozstrzygnięcie jest planowane na przełomie lutego i marca. Dr Aleksander Główczewski pracował w Instytucie Literatury Polskiej UMK w Toruniu. Pomagał także rypińskiej bibliotece przy okazji konkursu Rypiński Album Poetycki, będąc członkiem, a następnie przewodniczącym jury. Opracował ponadto wstęp do tomiku poezji „Barwy życia” dla klubu literackiego im. Edwarda Walasiewicza.
Inicjatywa upamiętnienia zmarłego kilka lat temu dr. Główczewskiego wyszła od pochodzącego z Rypina prof. Jarosława Mellera, który obecnie pracuje na uniwersytecie w Cincinnati w Stanach Zjednoczonych. Pomysł zaowocował stworzeniem konkursu prozatorskiego „Rypin w 200 słowach”. W tym roku tradycja zostanie podtrzymana, choć w nieco innej formie literackiej.
Regulamin jest dostępny na stronie internetowej książnicy: biblioteka-rypin.pl. Konkurs honorowym patronatem objęli: przewodniczący Rady Miasta Rypin Sławomir Malinowski i Wydział Humanistyczny UMK w Toruniu.
