Nowe kursy pasażerskie zostaną sfinansowane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
– Z połączeń kolejowych w naszym regionie korzysta coraz więcej podróżnych – tłumaczy Piotr Całbecki, marszałek województwa. – W 2024 roku ten środek transportu wybrało 8 milionów pasażerów. Samorząd województwa konsekwentnie podejmuje działania na rzecz zwiększenia tej liczby.
Zanim ruszą połączenia na linii Rypin-Brodnica, w miejscu istniejącego przystanku kolejowego w Rypinie, powstanie stacja kolejowa. Inwestycję zrealizuje spółka PKP PLK.
Na terenie rypińskiego dworca zostanie zbudowany nowy peron, a istniejący będzie zmodernizowany. Zmieni się wysokość peronów, co ma ułatwić wsiadanie do pociągów. W planach jest także przebudowa torów.
– Pozwoli to na przejazd pociągów pasażerskich z prędkością do 120 kilometrów na godzinę – podaje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Materiały polecane:
Prace budowlane mają ruszyć w drugiej połowie 2025 roku. Z kolei przetarg na przewozy kolejowe do Rypina zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale tego roku.
Jak informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu, inwestycja obejmie także modernizację dwóch przejazdów kolejowych w Rypinie: w ciągu ulicy Mławskiej i na drodze łączącej ulicę Gałczyńskiego z terenami przemysłowymi. Zamontowane zostaną sygnalizatory i rogatki. Prace zakończą się latem 2026 roku.
W Brodnicy, w związku z uruchomieniem połączeń linii Rypin-Brodnica, planowana jest budowa przystanku o roboczej nazwie Brodnica Fabryczna. Ma on powstać prawdopodobnie w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Witosa.
