Na stronie www.rypin.eu pojawiły się specjalne ankiety. Dotyczą kierunku rozwoju miasta i rozwiązania problemów społecznych. Kto wypełni ankiety, dołoży swoją cegiełkę do powstania strategii. Zgodnie z planami, dokumenty muszą być gotowe na tip-top do końca roku.
Respondenci mają okazję podsumować, co powinno być priorytetem w Rypinie. Drogi? Nowe tereny inwestycyjne? Szersze działanie na polu kultury? Rozbudowa i modernizacja wodociągów? A może nowe chodniki i ścieżki rowerowe? Ważność przedsięwzięć można ocenić w szkolnej skali od jeden do pięć.
Autorzy ankiety pytają też m.in. o funkcjonowanie ratusza. Możemy znaznaczyć, czy o poprawę wołają - sposób obsługi interesantów i indywidualne traktowanie, poziom wiedzy pracowników urzędu, szybkość usług, kultura urzędników.
Druga z ankiet jest dłuższa, dotyczy rozwiązywania problemów społecznych. Choćby wśród dzieci i młodzieży. Wyjątkowo pomocne będą osoby niepełnosprawne z naszego terenu. Ankieta zawiera bowiem pytania o bariery, z którymi muszą się borykać w Rypinie.
Przeczytaj także: Co nowego w Rypińskim Centrum Sportu?
Sąsiedzi stawiają na przetwórstwo
- Zaplanowanie zadań na kilka lat nie jest takie proste - podkreślił w rozmowie z "Pomorską" Jan Kwiatkowski, sekretarz gminy Rypin.
Ta ma już swoją strategię na lata 2014-2020. Jak wypadł efekt pracy mieszkańców podrypińskich wsi, urzędników i warszawskiej firmy MM Marketing i Innowacje?
Dokument pełen wykresów i tabeli składa się z 96 stron.
Problemy, które obejmuje to m.in. rosnące bezrobocie, niewystarczające wykształcenie mieszkańców, słaby dostęp do ochrony medycznej, brak żłobków czy ograniczone fundusze na zajęcia pozalekcyjne. Jak czytamy w strategii, w ciągu dziesięciu lat aż o 5 proc. zmniejszyła się liczba najmłodszych mieszkańców (0-17 lat).
Wyzwania, które postawiła przed sobą gmina to m.in. rozwój przetwórstwa rolno-spożywczego i turystyki (działalność Gminnej Izby Produktu Lokalnego i Tradycyjnego). Pomóc ma również rozwój w sektorze odnawialnych źródeł energii.
Jak się żyje pod Rypinem?
Ponad 58 proc. osób, które wypełniały ankietę dotyczącą rozwiązywania problemów
społecznych stwierdziło, że warunki życia pod Rypinem są średnie. Dobrze się żyje 10 proc. respondentów, a bardzo źle - 1,9 proc. Opcję "raczej źle" wybrało 10,4 ankietowanych. Najczęstsze źródła kłopotów? Według większości to bezrobocie. Za nim alkoholizm i niezaradność życiowa. Potem kolejno - ubóstwo, długotrwałe i ciężkie choroby.
Ponad połowa ankietowanych mieszkańców uznała, że dostęp do placówek medycznych w gminie Rypin jest niewystarczający.
Czytaj e-wydanie »