Zygmuś, Cień i Grzybiarz są żywymi elementami projektu realizowanego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze we współpracy z Instytutem Biologii Ssaków PAN w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu. Zakłada on przywrócenie rysia na obszarze dawnego bytowania, tj. w północno – zachodniej Polsce. Przy tym autorzy projektu dbają o zapewnienie warunków dla rozwoju populacji na drodze odtworzenia populacji nizinnej w oparciu o hodowle zagrodowe, metodą adaptacji.
Rysie w Kujawsko-Pomorskiem - z Drawska pod Żnin
W taki sposób wychowano Zygmusia, Cienia i Grzybiarza, by później wypuścić wszystkie trzy osobniki na wolność. Pierwszego z nich zaobserwowano w połowie listopada w Nadleśnictwie Gołąbki. To okolice pomiędzy Mogilnem a Żninem.
Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odc. 41 - Grębocin
- Ryś Zygmuś został wpuszczony w okolicach Drawska, czyli jakieś 200 km od miejsca, gdzie go widziano ostatnio. Obroża telemetryczna pozwala precyzyjne przeanalizować szlak, areał osobniczy, zachowanie konkretnego osobnika, jego aktywność dobową, a pośrednio także sukcesy łowieckie – informują toruńscy leśnicy.
Niedawno Zygmusia widziano znowu. Pojawił się w okolicach wsi Sielec niedaleko ruin starego dworu. Spacerującej tam parze udało się nawet zrobić zdjęcie rysiowi.
Polecamy
- Tak zarabiają pracownicy szpitali w naszym województwie [najnowsze stawki]
- Gigantyczne promocje i upominki na otwarcie sklepu Aldi w Toruniu! To kupicie taniej!
- Toruń i region. Tutaj będą pierwsze szczepienia na COVID-19! Mamy listę miejsc!
- Planowane wyłączenia prądu w Kujawsko-Pomorskiem. Tu zabraknie energii!
Cień natomiast bytuje w Nadleśnictwie Czersk w Borach Tucholskich. Widziano go niedaleko miejscowości Olszyn. A Grzybiarz? Ten jest najbardziej tajemniczy. Jak podają toruńscy leśnicy, na razie zadomowił się na Krajnie w nadleśnictwach Runowo i Lutówko.
Rysie pod Toruniem. "Są niezwykle płochliwe!"
A jakim zwierzęciem jest ryś? Przede wszystkim niegroźnym dla człowieka, bardzo płochliwym. Jako typowy mięsożerca żywi się ptakami i ssakami, nie gardzi padliną, drobnymi gryzoniami, płazami. Wybór pokarmu zależy od wielu rzeczy. Tam gdzie jest dużo zwierzyny drobnej, podstawę pożywienia rysia stanowią zające, króliki, kuraki leśne, w zimie zwierzyna płowa. Z powodu niedoboru drobnicy podstawę wyżywienia stanowią sarny, czasem warchlaki. Rysie w odróżnieniu od wilków polują samotnie. I wcale nie rzucają się z drzew na swoje ofiary, tylko dopadają je na ziemi. Ryś pod względem budowy przypomina raczej psa niż kota.
Warto przeczytać
Zygmuś, Cień i Grzybiarz dołączyły do ponad 50 osobników tego gatunku wypuszczonych na wolność z hodowli zagrodowych. W podsumowaniu całego programu dowiemy się niebawem, czy będzie to trwały powrót rysia do północno-zachodniej Polski. W podobny sposób przyrodnicy próbują przywrócić polskim lasom wilki.
