https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rysie grasują pod Toruniem? To nie żart. Są już w Kujawsko-Pomorskiem ZDJĘCIA

Justyna Wojciechowska-Narloch
Zygmunta zwanego pieszczotliwie Zygmusiem zaobserwowano po raz pierwszy w połowie listopada w Nadleśnictwie Gołąbki. To okolice pomiędzy Mogilnem a Żninem. Wiadomo o nim tyle, że ma 1,5 roku. Na tym jednak nie koniec. - Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze prowadzące „rysiowy" projekt, poinformowało o dwóch kolejnych rysiach na naszym terenie. Jeden z nich to Cień i przemierza on lasy Nadleśnictwa Rytel i Czersk w Borach Tucholskich, a drugi - Grzybiarz - na razie zadomowił się na Krajnie w nadleśnictwach Runowo i Lutówko – piszą leśnicy.
Zygmunta zwanego pieszczotliwie Zygmusiem zaobserwowano po raz pierwszy w połowie listopada w Nadleśnictwie Gołąbki. To okolice pomiędzy Mogilnem a Żninem. Wiadomo o nim tyle, że ma 1,5 roku. Na tym jednak nie koniec. - Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze prowadzące „rysiowy" projekt, poinformowało o dwóch kolejnych rysiach na naszym terenie. Jeden z nich to Cień i przemierza on lasy Nadleśnictwa Rytel i Czersk w Borach Tucholskich, a drugi - Grzybiarz - na razie zadomowił się na Krajnie w nadleśnictwach Runowo i Lutówko – piszą leśnicy. Fot. Slawomir Seidler / Polskapresse
Zygmunt widziany był na terenie Nadleśnictwa Gołąbki niedaleko Żnina, Cień pojawił się w Borach Tucholskich w okolicach Rytla i Czerska, a Grzybiarz przemierza lasy pomiędzy Sępólnem Krajeńskim a Nakłem. Kim jest ta tajemnicza trójka? To rysie, których gatunek przyrodnicy próbują przywrócić naturze.

Projekt realizowany jest przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze we współpracy z Instytutem Biologii Ssaków PAN w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu. Zakłada przywrócenie rysia na obszarze dawnego bytowania, tj. w północno – zachodniej Polsce. Przy tym autorzy projektu dbają o zapewnienie warunków dla rozwoju populacji na drodze odtworzenia jej w oparciu o hodowle zagrodowe, metodą adaptacji.

Polecamy

Właśnie z takich zagrodowych hodowli pochodzą Zygmuś, Cień i Grzybiarz. Skąd to wszystko wiadomo? Zwierzęta przed wypuszczeniem na wolność wyposażono w specjalne obroże telemetryczne, a leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu są w stałym kontakcie z autorami projektu.

Więcej o rysiach pod Toruniem przeczytacie w poniższej galerii:

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Torunianin

Napisze tak po raz kolejny gazeta nowosci publikuje nierzetelne informacje, autor tego chyba opublikowal plagiat z innych wiadomosci w dodatku falszywy, to nie 1 raz w ciagu ostatnich 8 miesiecy torunskie nowosci publikuja wiele klamst, a mianowicie wtym artykule dlaczego tytul jest rysie grasują w poblizu torunia jesli powinna byc mowa o 1 RYSIU czemu karmicie ludzi klamstwami i ich straszycie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska