MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd przyjął projekt ustawy ws. bezpiecznego kredytu 2 procent. Co oferuje nowy program „Pierwsze Mieszkanie”?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Program „Pierwsze Mieszkanie” rusza od lipca 2023 roku.
Program „Pierwsze Mieszkanie” rusza od lipca 2023 roku. Tomasz Hołod / Polska Press
„Pierwsze Mieszkanie” to nowy program, umożliwiający uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup pierwszego domu lub mieszkania przez osoby poniżej 45. roku życia. Oferowane konto mieszkaniowe oraz „Bezpieczny Kredyt 2 procent” zapewnią młodym Polakom korzystne warunki spłacania rat, państwowe dopłaty, a także możliwość odłożenia środków na wkład własny. Kto skorzysta z programu i jaka będzie maksymalna wysokość kredytu?

Spis treści

- Bezpieczny kredyt jest dla osób, które są gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Proste zasady, które wdrażamy, mają zwiększyć dostęp do mieszkań w całej Polsce. Państwo będzie dopłacać co miesiąc do rat przez 10 lat, żeby był kredytem ze stałą stopą procentową - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał również pozostałe programy wprowadzone przez rząd, takie jak Rodzina na swoim czy Mieszkanie Plus. Jak dodał, Pierwsze Mieszkanie to kolejny program stworzony po to, by jak najwięcej Polaków zyskało możliwość zakupu mieszkania.

- Chcemy, żeby zakup mieszkania oznaczał życiową stabilizację i bezpieczeństwo a nie początek zmartwień i że własne mieszkanie to realna perspektywa a nie jedynie odległe marzenie - zaznaczył szef rządu 14 marca 2023 r. w czasie konferencji prasowej.

- Co roku 30-40 tys. osób, docelowo podczas pięciu lat funkcjonowania programu, to może być nawet 200 tys. osób. To jest ogromne grono osób dzisiaj wykluczonych mieszkaniowo, które nie może wystartować z rodziną, które nie może wystartować w dorosłość" - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w rozmowie z „Polsat News”.

Nowy program będzie złożony z dwóch rozwiązań, czyli bezpiecznego kredytu na 2 proc., a także Konta Mieszkaniowego, które umożliwi odłożenie środków na zakup nieruchomości za kilka lat.

„Pierwsze Mieszkanie” - kto skorzysta z programu?

„Pierwsze Mieszkanie” to program przygotowany dla osób do maksymalnie 45. roku życia. W przypadku współkredytobiorców prowadzących jedno gospodarstwo domowe warunek jest spełniony, jeśli młodszy nie przekroczył wyznaczonego progu wiekowego. Dopłaty dotyczą nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Kredyt otrzymają osoby, które nie mają oraz nie miały domu, mieszkania czy spółdzielczego prawa do domu lub lokalu. Maksymalna kwota dopłaty wyniesie: 500 tys. zł dla singli oraz 600 tys. zł w przypadku gospodarstw domowych z co najmniej jednym dzieckiem lub małżonkiem. Wkład własny nie będzie mógł przekraczać 200 tys. złotych.

Zgodnie z założeniami projektu ustawy w skład gospodarstwa domowego wchodzą:

 • samodzielne pełnoletnie osoby,
 • małżonkowie,
 • rodzice co najmniej jednego dziecka, które pozostaje pod ich opieką prawną lub władzą rodzicielską,
 • dzieci pozostające pod opieką prawną lub władzą rodzicielską co najmniej jednej z osób, które prowadzą gospodarstwo.

Zasada „pierwszej nieruchomości” nie obowiązuje, jeśli zaliczające się do gospodarstwa domowego danego kredytobiorcy mają prawo własności domu lub lokalu mieszkalnego w maksymalnie 50-procentowym udziale, uzyskane w drodze dziedziczenia. W tej sytuacji z programu skorzystają osoby, które chcą kupić resztę udziałów lub nie mieszkały w pozyskanej nieruchomości od co najmniej roku.

Bezpieczny kredyt będą mogły otrzymać także osoby, które wcześniej zostały wyłączone z użytkowania nieruchomości w wyniku klęski żywiołowej lub katastrofy budowlanej.

Ile wyniesie bezpieczny kredyt?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że „dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.”. Kredytobiorca uzyska zatem 2-procentowe oprocentowanie, resztę wydatków spłaci budżet państwa.

Dopłata do rat przysługiwać będzie przez 10 lat, a dokładniej 2 razy po 5 lat. Osoby nabywające nieruchomość będą miały możliwość wybrania dowolnego standardu, położenia czy ceny domu lub mieszkania.

Kredyt można będzie przeznaczyć na:

 • nabycie prawa własności domu lub mieszkania na rynku pierwotnym oraz wtórnym,
 • wniesienie wkładu budowlanego (spółdzielnia mieszkaniowa).

- Dzisiaj ten program nie ma charakteru budowania przez państwo mieszkań, tylko on dzisiaj korzysta z rynku, który jest dzisiaj bardzo szeroki, jeśli chodzi o budowanie i podaż, a my pokazujemy, że problem jest gdzie indziej dzisiaj, polegający na poziomie wejścia, czyli progów wejścia jeśli chodzi o zakup pierwszego mieszkania i ten problem rozwiązujemy - dodał Waldemar Buda.

Projekt zakłada, że kredytobiorcy będą mogli skorzystać z programu do 2027 roku (z możliwością przedłużenia).

Dopłaty do kredytu - kiedy grozi utrata?

Skorzystanie z programu „Pierwsze Mieszkanie” wymaga spełnienia określonych warunków. Dopłatę stracimy m.in. w sytuacji, gdy po roku od nabycia nieruchomości nie rozpoczęliśmy tam prowadzenia gospodarstwa domowego. Kwoty uzyskanych dopłat podlegają wtedy zwrotowi razem z odsetkami ustawowymi.

Oznacza to, że kredytobiorcy po nabyciu nieruchomości muszą się do niej wprowadzać w miarę szybko, by nie utracić państwowych dopłat. Do tej pory w projekcie nie określono jednak sposobu weryfikowania tego warunku.

Utrata prawa do uczestnictwa w programie grozi także w sytuacji, gdy w okresie otrzymywania państwowych dopłat:

 • nieruchomość zostanie użyczona lub wynajęta,
 • nieruchomość zostanie sprzedana,
 • zmianie ulegnie sposób użytkowania nieruchomości,
 • kredytobiorca zrezygnował z prowadzenia gospodarstwa domowego w danym domu lub lokalu,
 • kredytobiorca nabył inną nieruchomość.

Jak będzie działać konto mieszkaniowe?

Osoby zapisane do programu „Pierwsze Mieszkanie” będą mogły także skorzystać ze specjalnego konta do odłożenia środków na zakup lokalu w przyszłości. Oferowane konto pomoże w oszczędzaniu przez okres od 3 do nawet 10 lat. Za regularne wpłaty przysługiwać będzie tzw. premia mieszkaniowa.

- Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego) albo osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (mieszkanie nie może być większe niż 50 m2 w przypadku 2 dzieci, 75 m2 w przypadku 3 dzieci, 90 m2 w przypadku 4 dzieci, bez ograniczeń w przypadku 5 lub większej liczby dzieci) - informują autorzy projektu.

Główne zasady Konta Mieszkaniowego prezentują się następująco:

 • konto od 13. roku życia,
 • minimalna wpłata miesięczna w wysokości 500 zł, a maksymalna 2 tys. zł,
 • wakacje od oszczędzania raz w roku,
 • 5 lat na wykorzystanie odłożonych środków.

Zgromadzone środki będzie można w okresie 5 lat od zakończenia oszczędzania. Jeśli pieniądze przeznaczymy na inne cele niż zakup nieruchomości, stracimy rządową dopłatę, a także zapłacimy 19-procentowy podatek od zysków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd przyjął projekt ustawy ws. bezpiecznego kredytu 2 procent. Co oferuje nowy program „Pierwsze Mieszkanie”? - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska