MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd szykuje kolejny zakaz. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy. Jak ta zmiana wpłynie na życie Polaków?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje nowe rozporządzenie, które zmieni normy jakościowe paliw stałych oraz wprowadzi zakaz sprzedaży niektórych rodzajów węgla. Jest to jedno z istotnych zobowiązań Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które Polska zobowiązała się wdrożyć. Jakie są szczegóły tych zmian i kiedy zakaz zacznie obowiązywać? Jakie rodzaje węgla zostaną objęte nowymi przepisami?

Spis treści

Od kiedy zakaz sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przygotowuje wprowadzenie zakazu sprzedaży niektórych rodzajów węgla gospodarstwom domowym. Projekt rozporządzenia opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Nowe przepisy mają na celu m.in. zapobieganie zjawisku greenwashingu, czyli praktyce marketingowej polegającej na przedstawianiu produktów lub działań jako bardziej przyjaznych dla środowiska niż są w rzeczywistości. Zaczną one obowiązywać etapami. Po okresie przejściowym pełny zakaz sprzedaży wybranych rodzajów węgla dla gospodarstw domowych wejdzie w życie od 1 lipca 2029 roku.

Wymagania jakościowe dla węgla: co się zmieni od 2029 r.?

Rozporządzenie MKiŚ precyzuje wymagania jakościowe dla paliw stałych używanych w gospodarstwach domowych i małych instalacjach spalania (o mocy poniżej 1 MW). Paliwa te będą musiały zawierać co najmniej 85 procent czystego węgla oraz spełniać określone normy dotyczące wilgotności, zawartości siarki i popiołu.

W ramach nowych przepisów węgiel będzie klasyfikowany w pięciu kategoriach:

  • węgiel kostka – wcześniej kęsy, kostka, kostka I, kostka II

  • węgiel orzech – zamiast orzech, orzech I, orzech II

  • węgiel groszek – przed zmianami: groszek, groszek I, groszek II, ekogroszek, groszek plus

  • węgiel miał – nie będzie już nazw: ekomiał, miał plus

Zmiany te eliminują nazwy sugerujące ekologiczny charakter, np. ekogroszek.

Jakie będą etapy zaostrzania norm dla paliw stałych?

Wymagania dotyczące zawartości wilgoci, popiołu i siarki będą stopniowo zaostrzane do 2029 r. Etapy wprowadzania nowych norm:

  • do 31 sierpnia 2024 r.

  • od 1 września 2024 do 30 czerwca 2025 r.

  • od 1 lipca 2025 do 30 czerwca 2027 r.

  • od 1 lipca 2027 do 30 czerwca 2029 r.

Po zakończeniu okresu przejściowego, czyli od 1 lipca 2029 r., węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek i węgiel miał nie będą mogły być sprzedawane na potrzeby gospodarstw domowych. Do obrotu dopuszczone zostaną paliwa: węgiel orzech i węgiel groszek przeznaczone dla urządzeń grzewczych, których parametry jakościowe są zgodne z normą PN-EN 303-5. Normy te określają m.in. zawartość popiołu na poziomie do 7 proc., wartość opałową co najmniej 26 MJ/kg oraz zawartość wilgoci całkowitej do 11 proc.

Od 1 lipca 2025 r. wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży paliw stałych pochodzących z obróbki cieplnej węgla brunatnego na wzór zakazu obowiązującego od 1 czerwca 2020 r. dla węgla brunatnego w sektorze bytowo-komunalnym.

Jaki jest cel zakazu sprzedaży węgla w Polsce?

Zakaz sprzedaży niektórych rodzajów węgla jest częścią szerszej strategii Polski mającej na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Polska, będąc jednym z krajów UE z największym udziałem węgla w energetyce, stoi przed wyzwaniem dostosowania swojej polityki energetycznej do unijnych celów klimatycznych. W 2020 r. Polska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., co wymaga znaczących zmian w sektorze energetycznym.

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących jakości paliw ma na celu nie tylko ochronę środowiska, ale również zdrowie publiczne. Spalanie niskiej jakości węgla przyczynia się do powstawania smogu, który ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców, powodując choroby układu oddechowego i krążenia.

Dodatkowo, w ramach transformacji energetycznej, rząd planuje zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii oraz promowanie efektywności energetycznej. Programy wsparcia dla gospodarstw domowych, takie jak dopłaty do wymiany starych pieców na nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, mają na celu przyspieszenie tego procesu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd szykuje kolejny zakaz. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy. Jak ta zmiana wpłynie na życie Polaków? - RegioDom.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska