W środę 8 listopada poinformowano, iz do harmonogramu prac legislacyjnych Rady ministrów trafił projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPG). maja one ruszyć 1 stycznia 2019 roku i objąć ponad 11 mln pracujących Polaków.
To warto wiedzieć. Po prostu - kliknij!
Nareszcie jest sposób, by klienci biur podróży nie cierpieli z powodu ich bankructwa!
Zasadność reformy kapitałowej części systemu emerytalnego zaanonsowanej w lipcu ubiegłego roku w jej pierwotnej, spójnej i komplementarnej formie, jest bezdyskusyjna. Im wcześniej zostanie wdrożona, tym szybciej zobaczymy jej efekty – podniesienie wysokości przyszłych emerytur, większą dostępność kapitału finansującego rozwój polskich przedsiębiorstw i długoterminowych inwestycji oraz ograniczenie zależności polskiej gospodarki i giełdy od kapitału z zagranicy.
Bez wątpienia PPK należy uruchomić bez zwłoki. Jednak to wdrożenie obu komponentów reformy, tj. PPK oraz przekształcenia OFE, pozwoli długoterminowo rozwiązać wiele problemów związanych z wydolnością systemu emerytalnego i dalszym stabilnym wzrostem polskiej gospodarki.
Obecnie procedowana będzie część reformy. Do wykazu prac rządu na razie nie zostało wpisane wielokrotnie anonsowane przekształcenie OFE. Reforma powinna zostać uzupełniona o ten element, by z sukcesem zrealizować postawione przed nią cele w Planie Budowy Kapitału i w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych