Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia dla współpracujących z nią banków dodatkowe 4 mln złotych na dopłaty do kredytów (linia CSK) udzielanych w 2012 r.
- To dobra wiadomość, bo rolnicy chcą inwestować, rozwijać gospodarstwa - mówi Paweł Barczak, gospodarz z Wy-branowa (pow. inowrocławski).
- Lepszy rydz, niż nic - ocenia Leszek Dereziński, prezes Federacji Związków Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych. - Bo w skali kraju cztery miliony złotych to nie jest dużo - zaznacza.
Kasa na platformie
W 2012 r. agencja przeznaczyła na dopłaty do tych kredytów 9 mln zł. Dodatkowe 4 mln zł pozwolą na kontynuowanie w tym roku akcji kredytowej.
Pieniądze te są dostępne od dziś na platformie internetowej "Obsługa limitów on-line". W ten sposób banki współpracujące z agencją będą mogły szybciej uruchomić środki dla gospodarzy.
- Kredyty z linii CSK cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród rolników - twierdzi Magdalena Paciorek z Banku Gospodarki Żywnościowej, który współpracuje z ARiMR. - Popyt na nie znacznie przekracza kwotę środków budżetowych przeznaczonych na tę formę pomocy.
Paciorek dodaje, że bank rezerwując środki dla klientów, pod konkretne inwestycje, musi je wykorzystać w ciągu 40 dni od daty rejestracji wniosku. - Ponadto, taka inwestycja musi być zakończona i rozliczona w danym roku kalendarzowym - wyjaśnia. - W tym przypadku do końca 2012 roku.
Kredyty CSK zostały po raz pierwszy wprowadzone pod koniec 2010 roku.
Wsparcie w dwóch etapach
Tam możesz szukać kredytu
O kredyty linii CSK można ubiegać się w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: Banku Polskiej Spółdzielczości SA i SGB- Banku SA oraz w zrzeszonych w nich Ban-kach Spółdzielczych, w Banku Gospodarki Żywnościowej SA, ING Banku Śląskim SA, Banku PEKAO SA.
Agencja spłaca za rolnika do 75 tysięcy złotych zaciągniętego kredytu, ale nie może to być więcej niż 35 proc.
Wsparcie wypłacane jest w dwóch etapach: pierwszy - 75 proc. kwoty pomocy rolnik otrzymuje po zrealizowaniu inwestycji, drugi - 25 proc. dostaje na koniec okresu kredytowania, który wynosi od 5 do 10 lat.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: www.arimr.gov.pl lub w bankach podanych w ramce.