MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na Młyn Energii w Grudziądzu. Są też chętni, aby prace wykonać. Zobacz jak ma wyglądać

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Tak ma wyglądać nowa instytucja kulturalno-edukacyjna zbudowana w oparciu o zabytkowy młyn w Grudziądzu
Tak ma wyglądać nowa instytucja kulturalno-edukacyjna zbudowana w oparciu o zabytkowy młyn w Grudziądzu Repr. Piotr Bilski
Inwestycja, o której w Grudziądzu mówi się od dawna, w końcu ma szanse na realizację. Pieniądze na utworzenie Młyna Energii w Grudziądzu zostały zagwarantowane. O to, aby przeprowadzić te prace bije się pięć firm.

Są pieniądze na utworzenie Młyna Energii w Grudziądzu

Inwestycja, o której w Grudziądzu mówi się od dawna, w końcu ma szanse na realizację. Na bazie przez lata zaniedbanego i zrujnowanego Młyna Górnego (pochodzącego z 1404 roku!) w Grudziądzu postać ma Młyn Energii, nowoczesna placówka edukacyjno-kulturalna.

W ostatnich dniach Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i Małgorzata Sadowska-Rodziewicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu, podpisali umowę o dofinansowanie prac dostosowujących Młyn Górny do funkcji kulturalno-edukacyjnych. A to kwota niebagatelna bo chodzi o niemal 50 mln zł z unijnego programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Całą inwestycja ma natomiast kosztować 75,7 mln zł brutto.

Inwestycja polega na modernizacji i rozbudowie wraz z dostosowaniem obiektu Młyna Górnego i utworzenie w nim Młyna Energii - instytucji o funkcjach kulturalno-edukacyjnych, której działalność oprócz wspierania kultury i edukacji będzie również promować nowe technologie oraz dorobek kulturowy Grudziądza i województwa kujawsko-pomorskiego - informuje Justyna Nowak, specjalista ds. promocji Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu.

Obiekt Młyna Górnego w Grudziądzu w ramach projektu zostanie także wyposażany w sale wykładowe i warsztatowe, gdzie prowadzone będą zajęcia dydaktyczne dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć szkolnych, wykładów i pokazów o charakterze naukowym, dydaktycznym i kulturalnym.

O Młynie Energii pisaliśmy:

Aż pięć firm chce budować Młyn Energii w Grudziądzu

Jednocześnie w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu trwa procedura przetargowa na przebudowę, rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania zabytkowego budynku Młyna Górnego w Grudziądzu, w którym powstać ma Młyn Energii.

Oferty w tym przetargu złożyło aż pięć firm. Za wykonanie prac życzą sobie one od ok. 52,5 mln zł do ok. 64,4 mln zł. Na sfinansowanie tych robót przeznaczono ponad 54,4 mln zł, więc najtańsza z ofert mieści się w tej kwocie.

Teraz trwa badanie ofert pod względem formalnym. Jeśli nie będzie przeszkód, będzie można wyłonić wykonawcę i podpisać umowę na realizację.

- Zgodnie z założeniami, obiekt ma zostać otwarty dla zwiedzających w grudniu 2026 roku - mówi Michał Czepek, dyrektor wydziału kultury grudziądzkiego ratusza oraz radny wojewódzki. - Będzie to pierwsza marszałkowska instytucja kultury w Grudziądzu.

Młyn Górny w Grudziądzu niszczał przez wiele lat

Budynek Młyna Górnego w Grudziądzu to niezwykle cenny zabytek. Powstał w 1404 roku, a około 20 lat temu został opuszczony. O konieczności jego zagospodarowania mówi się od dawna. Przed laty miało to zrobić Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, które w 2017 r. przejęło obiekt z rąk prywatnych, ale na pomysłach się skończyło. W 2020 r. miasto przekazało (na zasadzie zamiany nieruchomości) budynek urzędowi marszałkowskiemu z przeznaczeniem na placówkę kulturalno-edukacyjną. Od tego czasu powstawały projekty, a sam obiekt nadal niszczał. I to tak bardzo, że w październiku 2022 roku w trybie interwencyjnym trzeba było wykonać prace zabezpieczające obiekt. Ponieważ ściana mogła się zawalić, budynek został spięty pasami, a we wnętrzach zdemontowano część elementów zagrażających bezpieczeństwu. Na zabezpieczenie budynku wyłożono ok. miliona złotych, a na zabezpieczenie ściany jeszcze 720 tys. zł. Pisaliśmy wówczas: Grudziądzki zabytek się rozpadał! Zdjęto dach z Młyna Górnego na kanale Trynka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić już w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska