Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są u nas takie wsie, gdzie można własnoręcznie wypiec chleb i namalować pejzaż

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Urząd Marszałkowski
W Kujawsko-Pomorskiem znajduje się kilkanaście wiosek tematycznych, czyli nowoczesnych projektów promujących turystykę w małych miejscowościach i wsiach.

Można w nich między innymi wypiekać chleb, wcielić się w zielarza, poznać historię jajka i higieny, degustować miody, tworzyć rękodzieło ludowe, smażyć konfitury, a nawet uczestniczyć w weselu sztygara.

- Dzięki wykorzystywaniu nieoczywistego potencjału turystycznego danej miejscowości, poprzez całkowicie oddolne inicjatywy, twórcy wiosek tematycznych w innowacyjny sposób przyczyniają się do rozwoju wsi i aktywizacji ich mieszkańców – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pierwszy turniej wiosek tematycznych w Jabłkowej Wiosce [zdjęcia]

W Janiej Górze (powiat świecki) znajduje się Wioska Chlebowa. Na odwiedzających czeka pokaz tradycyjnego młócenia zboża oraz warsztaty chlebowe: przygotowania ciasta chlebowego zgodnie ze starą, oryginalną recepturą oraz wspólne wypiekanie chleba w prawdziwym piecu chlebowym - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Organizowana jest również gra fabularna, której scenariusz nawiązuje do legendy wioski chlebowej. Dzieci mają okazję uczestniczenia w tradycyjnych grach i zabawach, w które niegdyś bawili się ich rówieśnicy.

Chyba najbardziej znaną jest Wioska Górnicza w Pile (powiat tucholski), opodal rzeki Brdy.
W latach 1859 - 1939 działały tu jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. Można tu zwiedzić zabytkową kopalnię, a także dowiedzieć się jak żyli mieszkańcy górniczej wioski w XIX wieku. Atrakcyjną propozycją są gry terenowe. Na odważnych czeka poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krugera ukrytego w kopalni przed 120 laty. Gra „Znajdź pracę w kopalni” pozwala natomiast sprawdzić swoje predyspozycje do zawodu borowiackiego górnika. Można też próbować swoich sił w kowalstwie i garncarstwie, a także uczestniczyć w warsztatach plastycznych.

Wartą uwagi ofertą przeznaczoną dla grup zorganizowanych jest biesiada borowiacko-śląska „Wesele Sztygara”. To rekonstrukcja wesela pochodzącego ze śląska sztygara Eryka i borowianki Zosi, które odbyło się we wsi w latach 30. XX wieku.

W naszym regionie można też odwiedzić Ptasią Wioskę w Adamkowie (powiat tucholski), Wioskę Nocy i Dni w Płonnem (powiat golubsko-dobrzyński), Wioskę Początku Życia w Jajkowie (powiat brodnicki), Wioskę Mydlarską w Górznie (powiat brodnicki). Są też kolejne: Kwiatowa w Żalnie (powiat tucholski), Miodowa w Wielkim Mędromierzu (powiat tucholski), Owocowa w Węgiersku (powiat golubsko-dobrzyński), Borowiacka w Nowym Suminie (powiat tucholski) oraz Wieś Maciejowej Duszy w Macikowie (powiat golubsko-dobrzyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska