W czwartek, czyli drugiego dnia odbyła się konferencja prasowa z naukowcami i ornitologami. Podczas podróży przez Polskę Sachy towarzyszą członkowie Black Wings Team, czyli motoparalotniarze. Ponieważ Sacha przemierza drogę łabędzi na motoparalotni, w każdym kraju towarzyszą jej wielbiciele tego sportu. W Polsce lecą ze skrzydłem z napisem "Bydgoszcz". Urząd Miasta Bydgoszczy objął honorowy patronat nad przelotem Sachy w Polsce.
Partnerem jest też organizacja pozarządowa "Ptaki Polskie".
Flight of the Swans to międzynarodowy, motoparalotniowy przelot na trasie migracji łabędzi czarnodziobych (Bewick’s Swans). Przelot zaczyna się w Rosji w miejscu gniazdowania łabędzi czarnodziobych. Pilot Sacha Dench wraz z ekipą brytyjskich naukowców odbędzie podróż o długości około 7000 km przez Rosję, Finlandię Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Niemcy, Danię, Holandię, Belgię i Francje aż do Anglii. Towarzyszenie łabędziom Bewika podczas migracji pozwoli ekipie naukowej zbadać, jak ptaki radzą sobie z podróżą i w jakim stopniu ma ona wpływ na spadek populacji o ponad 1/3 w ciągu ostatnich 20 lat.
Stowarzyszenie Black Wings Team jest oficjalnym partnerem WWT / Wildfowl & Wetlands Trust Organization / przy organizacji projektu Flight Of The Swans. Nasi piloci organizują odcinek polski trasy oraz przelecą go wraz z Sachą Dench. Black Wings Team zajmą się także organizacją imprez edukacyjnych w Bydgoszczy i Nakle nad Notecią w ramach projektu.
- Celem społecznym projektu jest ochrona zagrożonego gatunku łabędzi Bewick’a, edukacja ekologiczna dzieci ze szkół podstawowych, studentów, rolników oraz mieszkańców miast i wsi na trasie przelotu - dodaje Kowalewska.
***
Pogoda na sobotę