Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sadownicy i klienci stawiają na cydr! Pijemy go więcej

es
Wedle danych GUS-u, tegoroczne zbiory jabłek wyniosły 3,2 mln ton. W 2013 roku - 3,08 mln ton. Sadownikom mają pomóc cydry
Wedle danych GUS-u, tegoroczne zbiory jabłek wyniosły 3,2 mln ton. W 2013 roku - 3,08 mln ton. Sadownikom mają pomóc cydry nadesłane
- Cydr, poproszę - słychać cztery razy częściej. Do połowy października sprzedaż wyniosła około 8,5 mln litrów.

Nasz kraj to największy producent jabłek wśród krajów Unii Europejskiej. Tym większy cios dla naszych sadowników stanowi rosyjskie embargo. Nadzieją dla sadowników jest cydr, którego temat został podjęty podczas konferencji w ministerstwie rolnictwa.

W zeszłym roku w Polsce sprzedano 2 mln litrów cydru. Jak się jednak okazuje, jego popularność podskoczyła czterokrotne. Do połowy zeszłego miesiąca sprzedaż wyniosła około 8,5 mln litrów. Eksperci są nastawieni optymistycznie.

Siła w reklamie

- Docelowo dojrzały rynek cydru może osiągnąć poziom 90 mln l rocznie, co jest wielkością realistyczną, gdyż oznacza wzrost konsumpcji na jednego mieszkańca do poziomu przybliżonego konsumpcji w Hiszpanii czy Francji, a nie w państwach będących liderami rynku, takich jak Finlandia, Irlandia lub Wielka Brytania - komentuje Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha. - Krokiem w dobrą stronę, dla rozwoju rynku było ustalenie odrębnej stawki akcyzowej na cydry i perry.

Co dalej? - Teraz powinno to zostać uzupełnione przez inne zmiany regulacyjne, które umożliwiłby przedsiębiorstwom i sadownikom normalne działania marketingowe oraz podejmowanie racjonalnych decyzji inwestycyjnych i rynkowych wzmacniających tę gałąź przemysłu rolno-spożywczego - podkreśla Sadowski.

Plusy cydru?

Pozwala wykorzystać starsze jabłonie i te odmiany, które nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów. - To produkt z potencjałem - lekki, świeży i naturalny. Produkowany z tego, co mamy najlepsze i w dużej ilości - polskich jabłek - mówi Elżbieta Pawłowska, Dyrektor Biura Polskiej Rady Winiarstwa. Jeśli prognozy się sprawdzą, w ciągu kolejnych pięciu lat rynek cydru może sięgnąć 2,5 proc. rynku piwa.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Wedle szacunków, 90 mln litrów cydru pozwoli dodatkowo wykorzystać 100 tysięcy ton jabłek. Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP podkreśla, że w momentach załamania rynku może to stanowić nieocenioną pomoc nawet dla kilku tysięcy rodzimych gospodarstw.

Wymagany minimum hektar

Ustawa winiarska z 2011 roku pozwala rozlać i sprzedać do 10 tys. litrów cydru każdej osobie, która ma minimum hektar. Daje to szanse rynkom regionalnym i lokalnym.

Sadownikom z naszego województwa przypominamy o zjeździe w Wielkiej Nieszawce koło Torunia. Konferencja jest zaplanowana na 26 listopada. Organizuje ją Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska