Rozwój poprzez nowoczesne technologie i kreatywne ruchowe zabawy z wykorzystaniem sensoryki stworzy dzieciom nowoczesna sala ruchu i doświadczania świata, która powstała w najstarszym przedszkolu w mieście – GP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Sępólnie.
Sala ruchu i doświadczania świata otwarta
Nowa przestrzeń oficjalnie została otwarta w czwartek, 1 lutego, z udziałem władz samorządowych i oświatowych, radnych, rady rodziców, wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Beaty Szczęśniak, kierownik Pracowni Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy Krystyny Karpińskiej oraz kierownika Pracowni Zarządzania i Diagnozy K-P CEN Grzegorza Nazaruka.
- Jako kreatywni nauczyciele cały czas poszukujemy nowych metod pracy, które pomogą nam w lepszym rozwoju dzieci. Jedną z nich jest metoda Snoezelen, dlatego w naszym przedszkolu powstało miejsce, w którym dzieci będą mogły przenieść się w inny świat, gdzie granicy nie stanowią ściany, a dziecięca wyobraźnia. Sala jest miejscem pełnym zapachów, obrazów i dźwięków. Tu nic nie trzeba, a wszystko można – zaznaczyła Grażyna Guguła, dyrektorka Gminnego Przedszkola nr 1 w Sępólnie.
Kierownik Pracowni Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy podkreśliła wysoki walor edukacyjny sali zabaw sensorycznych. Taka przestrzeń sprzyja rozwojowi dziecka.
- Rozwój w przedszkolu to ruch, ruch to endorfiny, czyli szczęście. Życzymy zatem wam szczęścia i dalszego rozwoju – dodała Krystyna Karpińska
Wstęgę przecięli burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski, dyrektorka przedszkola Grażyna Guguła, wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Beata Szczęśniak, dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej Marek Tymecki, przewodnicząca Rady Rodziców Hanna Rybacka oraz przedszkolak Filip Krysiak. Uroczystość uświetnił występ przedszkolaków z grupy „Zajączki” i wspólne śpiewanie piosenki.
Tak wygląda sala ruchu i doświadczania świata
W sali są m.in. drabinki gimnastyczne, basen z kulkami, robot do kodowania i programowania, stolik „sensoryczne doświadczenie”, klocki magnetyczne, rurki sensoryczne, kładka, beczka i ścieżka sensoryczna, podświetlane panele, skrzynia rozwijająca zmysł dotyku, domek manipulacyjny, tunel, maglownica, a także strefa relaksu z namiotem tipi. Podczas otwarcia sali odbyły się zajęcia pokazowe z udziałem dzieci, które ćwiczyły motorykę ruchu, równowagę, koordynację wzrokowo-ruchową. Wszystko to w formie zabawy z udziałem technologicznych nowinek.
Pomysłodawczyniami powstania sali ruchu i doświadczania świata były nauczycielki tejże placówki.
- Pomysł narodził się w momencie, gdy możliwe stało się przywrócenie sali, która przez ostatnie lata była miejscem nauki i zabawy dla jednej z grup. Uznałyśmy, że w tym miejscu drzemie ogromny potencjał, który należy wykorzystać. Stąd pomysł zgromadzenia sprzętu i pomocy silnie oddziałujących na zmysły, wzbudzających ciekawość i zachęcających do doświadczania. Inspiracją do stworzenia tego miejsca jest terapia Snoezelen, czyli terapia wielozmysłowa, której celem jest poznawanie świata za pomocą wszystkich zmysłów, a także terapia integracji sensorycznej i szeroko pojętego wspomagania rozwoju – wyjaśniają Monika Ciechacka i Justyna Wysocka.
Sala powstała własnym sumptem społeczności przedszkola: ze środków placówki, rodziców i sponsorów.
Zobacz zdjęcia z otwarcia sali ruchu i doświadczania świata w GP nr 1 Sępólnie:
