Co dają takie zajęcia? Przede wszystkim pozwalają na wstępne rozeznanie w sytuacji na rynku pracy oraz dostarczają podstawowych wiadomości o tym, jak sobie na nim radzić, tak aby znaleźć zatrudnienie.
Grupowe szkolenia "Samodzielność w poszukiwaniu pierwszej pracy" składają się z sześciu odrębnych, godzinnych spotkań tematycznych:
- "Prawa i obowiązki absolwenta" - uczestnik poznaje swoje prawa i obowiązki wynikające z ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Ponadto dowiaduje się, jakie usługi na rzecz absolwentów świadczą urzędy pracy.
- "Wartości płynące z podjęcia pracy" - spotkanie to poświęcone jest ćwiczeniom, podczas których absolwent określa wartości płynące z podjęcia pracy. Poprzedzone są porcją informacji na temat wartości pracy w życiu człowieka.
- "Sposoby szukania pracy" - uczestnicy zapoznają się z sytuacją na rynku pracy i metodami poszukiwania zatrudnienia
- "Mała przedsiębiorczość jako sposób na samozatrudnienie" - absolwenci m.in. zapoznają się z kolejnymi etapami zakładania firmy, a ponadto mogą sprawdzić, czy mają zadatki na przedsiębiorcę.
- "Dokumenty aplikacyjne, analiza predyspozycji" - podczas tego spotkania uczestnicy uczą się pisania życiorysu i listu motywacyjnego. Ponadto doradca zawodowy pomaga określić absolwentowi cechy, które mogą okazać się przydatne przy sporządzaniu tych dokumentów.
- "Autoprezentacja" - pod tym hasłem kryją się ogólne zasady prowadzenia rozmowy o pracę.
Zajęcia odbywają się w urzędach pracy i są prowadzone przez tamtejszych fachowców. Po odbyciu takiego podstawowego szkolenia, absolwenci mogą zapisać się na dalsze warsztaty, poświęcone jednemu z sześciu zagadnień. Te z reguły trwają od 2 do 8 dni.
