Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zostać naukowcem w wieku 6 lat? To wiedzą już uczestnicy półkolonii na UKW w Bydgoszczy

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Wideo
od 16 lat
W Bydgoszczy trwają pierwsze półkolonie organizowane przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Dzieci uczestniczą w zajęciach z zakresu biologii, chemii, ale podanych w sposób lekki i w formie zabawy. Poza tym moc innych atrakcji, w tym aktywności sportowe i językowe. Może to narybek przyszłych naukowców?

- Pierwszy raz organizujemy półkolonie - mówi prof. Marek Macko, prorektor ds. Rozwoju i Współpracy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Podobne zajęcia odbywały się już jednak wcześniej, w różnorodnych formach popularyzacji nauki, na przykład w czasie Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Wtedy prowadziliśmy już warsztaty dla młodszych uczestników. Panie, które prowadziły wówczas zajęcia, wykorzystały teraz swoje umiejętności i doświadczenie i włączyły się do tego naszego nowego projektu. Zajęcia są różnorodne.

To Cię może też zainteresować

"Letnia Akademia Młodego Naukowca – półkolonie na UKW”, bo tak brzmi pełna nazwa projektu, zaczęły się z początkiem wakacji. Pracownicy UKW w przystępny i czytelny dla dzieci sposób, poprzez zabawę i interakcję, zachęcają do zgłębiania wiedzy m.in. z języków obcych, fizyki, biologii, chemii, matematyki, muzyki czy historii.

W piątek młodzi uczeni działali w pracowni chemicznej w budynku UKW przy ulicy Poniatowskiego.

- Już wiecie, jak się nazywa to naczynie? - pytała prowadząc zajęcia. W młodszej grupie małych badaczy nikt nie miał wątpliwości. - To pipeta! - krzyczały dzieci.

- A to? - pani prezentowała inne naczynie.

- Zlewka! - odezwały się dzieci.

Półkolonie dla młodszych i starszych

Grupa przedszkolna była już po kilku dniach zajęć, w których uczestniczyła od początku tygodnia. Młodzi chemicy wiedzą już, jak i dlaczego w laboratorium należy nosić specjalny fartuch. No i pamiętają o tym, by nie dotykać przedmiotów, urządzeń, których nie znają. Przede wszystkim jednak wiedzą już, że chemia to świetna zabawa.

- Podczas półkolonii Młodzi Naukowcy mają okazję doświadczać nauki w sposób bezpośredni, zobaczyć laboratoria od środka i poznać rzeczywistość uniwersytecką od kuchni - mówi Sebastian Nowak, rzecznik UKW.

W ramach projektu przewidziano również zajęcia sportowe i turystyczne. Półkolonie skierowane są do dzieci w wieku 6-10 lat i potrwają do 21 lipca (cztery turnusy). Projekt jest dofinansowany z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki.

- Wykorzystujemy laboratoria, które normalnie służą pracy dydaktycznej i naukowej do tego, aby dzieci mogły poczuć się prawdziwymi naukowcami. Oferujemy zajęcia z zakresu biologii, różnorodnych prac artystycznych, technicznych. Właściwie, pełna różnorodność, jak na szerokoprofilowy uniwersytet przystało - podkreśla z kolei prorektor, prof. Marek Macko. - Czasem nasi studenci - obecni, ale i absolwenci - mówią, że w zasadzie ten pierwszy kontakt z nauką mieli bądź to wcześniej na Dniach Nauki na UKW, a później podczas edycji Bydgoskiego Festiwalu Nauki. To było dla nich źródłem inspiracji i ukierunkowało ich do wyboru drogi naukowej.

Ze strony uczelni już padają zapowiedzi, że prawdopodobnie "Letnią Akademię Młodego Naukowca" uda się powtórzyć w przyszłym roku. Choć, oczywiście, najpierw trzeba przejść formalną drogę i uczestniczyć w ministerialnym konkursie. Prof. Macko już teraz jednak zaprasza na największe popularno-naukowe wydarzenie jesieni w Bydgoszczy. - Bydgoski Festiwal nauki w tym roku odbędzie się pod koniec października. Jego główną siedzibą będą Młyny Rothera - mówi Macko. - Będą to działania naszych pięciu uczelni, których liderem jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Obecnie zbieramy oferty, przygotowujemy się do tego wydarzenia organizacyjnie. Pełna oferta powinna być gotowa na początku września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska