Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy kobietami silne? Miastom i wsiom z powiatu lipnowskiego do liderów niestety daleko

Joanna Chrzanowska
Joanna Chrzanowska
Na zdjęciu Maria Kulig, wicestarosta lipnowski. Z samorządem związana jest od wielu lat
Na zdjęciu Maria Kulig, wicestarosta lipnowski. Z samorządem związana jest od wielu lat Marcin Jaworski
Czasopismo „Wspólnota” donosi, że płeć piękna podbija samorządy. Jak wypadły miejscowości z naszego regionu?

„Nasze zestawienia rankingowe biorą pod uwagę zarówno skład rad samorządowych, jak i władz wykonawczych. Ponieważ systemy wyborcze są różne na różnych poziomach, trzeba było zastosować odmienne algorytmy końcowego wskaźnika feminizacji” - czytamy we wstępie do rankingu.

I tak inaczej wyliczono wskaźniki miast powiatowych, inaczej powiatów i jeszcze w inny sposób gmin wiejskich.

Lepiej od Lipna plasuje się Skępe

W rankingu „Siła kobiet w samorządach” znalazło się również Lipno, ale na dalekiej 470. pozycji. Identycznie wypadł Dobrzyń nad Wisłą. Lepiej stoi za to Skępe - 311. miejsce i wskaźnik 16,7. Lepiej za to plasuje się powiat. Zajął bowiem 57. lokatę ze wskaźnikiem 25,4. Gmina wiejska Lipno ma 1304. miejsce i stopień feminizacji 6,7. Jak wypadły pozostałe gminy wiejskie naszego powiatu? Bobrowniki 327. miejsce i wskaźnik 23,3; Chrostkowo 648.stopień feminizacji 16,7, Kikół - 1086. lokata i wskaźnik 10,0; Tłuchowo - 452. pozycja ze wskaźnikiem 20,0 oraz Wielgie - 327. miejsce i wskaźnik 23,3.

Jak wypadli nasi sąsiedzi?

Dla porównania najwyższy wskaźnik feminizacji w kraju ma 1 Ogrodzieniec (woj. śląskie) - 86,7. Są też oczywiście samorządy bez kobiet, jak na przykład Firlej (lubelskie), Radogoszcz (małopolskie) czy Racławice (małopolskie). Z okolicznych powiatów najlepiej stoi aleksandrowski (ma trzecią lokatę), płocki - 99, toruński - 200, włocławski jest 206. Natomiast sam Aleksandrów Kujawski zajął 120. lokatę, Włocławek i Płock - 29., a Toruń 49.

Strach przed nadmierną liczbą obowiązków?

Wszystkie te statystyki pokazują, że kobiet w okolicznych samorządach nadal jest mało. W samym Lipnie kobietami są zastępca burmistrza - Jolanta Zielińska i sekretarz miasta.

- Zapewne wynika to z obawy przed łączeniem obowiązków zawodowych z tymi prywatnymi - mówi Renata Gołębewska, sekretarz Lipna. - Każda z nas jest żoną, matką. Praca w samorządzie nie jest normowana. Urząd reprezentuje się również popołudniami i w święta.

W Radzie Miejskiej zasiadają cztery kobiety w sumie na piętnaście mandatów - Anna Domeradzka, Maria Bautembach, Anna Sawicka-Borkowicz, Wiesława Tyfczyńska. Z kolei w Radzie Powiatu na 19 radnych - 7 to kobiety: Anna Smużewska (przewodnicząca), Grażyna Frymarkiewicz, Dorota Łańcucka, Marzena Nie-kraś, Mariola Rybka, Małgorzata Rzepczyńska. We władzach powiatowych też zasiadają panie - wicestarosta Maria Kulig i skarbnik Barbara Małkiewicz.

- Nie wyobrażam sobie życia poza samorządem - mówi Maria Kulig, wicestarosta lip-nowski. - Nie czuję się gorsza od mężczyzn, nie mam żadnych kompleksów. W samorządzie przydatne są pewne cechy, istotna jest siła charakteru.

Jak podkreśla wicestarosta, obowiązki w samorządzie można doskonale pogodzić z tymi domowymi. Panie znane są z tego, że potrafią sobie dobrze zorganizować czas, mimo wielu obowiązków. Kto wie, może z każdą kadencją kobiet będzie przybywać? Jednak start w wyborach to jedno, a głosowanie na kobiety to drugie.

Agro Pomorska odcinek 61,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska