Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

Konferencja zorganizowana została już po raz drugi w historii przez stowarzyszenie Akademia Samorządów Uczniowskich. Rok temu młodzież spotkała się w Ciechocinku, teraz wybór padł na Bydgoszcz.
Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Pomorska”, a uczestniczyło w nim ok. 70 osób. Do Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, gdzie odbyła się piątkowa konferencja, przybyły delegacje szkół ponadpodstawowych, a konkretnie delegacje Samorządów Uczniowskich wraz ze swoimi opiekunami, m.in., z Bydgoszczy, Aleksandrowa Kujawskiego, Torunia, Radziejowa oraz Wąbrzeźna, a także przedstawiciele organizacji młodzieżowych z naszego regionu. Nie zabrakło też reprezentantów Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Jak wyjść z impASU, czyli o wyzwaniach młodych liderów
Konferencja miała charakter edukacyjno-naukowy.
- W czasie wydarzenia przygotowaliśmy trzy ciekawe panele, chcieliśmy stworzyć przestrzeń do dyskusji, by Samorządy Uczniowskie mogły w przyszłości efektywniej pracować oraz proponować swojej społeczności ciekawsze inicjatywy i imprezy - mówi Mikołaj Napieralski ze stowarzyszenia Akademia Samorządów Uczniowskich. - Jeden z paneli - warsztatowy był na temat „Zobaczyć, zrozumieć, zacząć działać. Jak wyjść z impASU”. Drugi panel - dyskusyjny dotyczył z kolei aktywizacji młodzieży. Próbowaliśmy wspólnie odpowiedzieć na pytania: Kim jest lider? Czym się wyróżnia? Przed, jakimi wyzwaniami stają młodzi liderzy? Jakich liderów chcemy mieć? Z kolei panel ekspercki zatytułowaliśmy "Oddawanie głosu młodzieży, czyli o samorządności i demokracji w szkole".
Eksperci dzielili się wiedzą z młodymi ludźmi
Podczas konferencji w Bydgoszczy panel warsztatowy poprowadził Klaudiusz Salamon, wiceprezes stowarzyszenia Akademia Samorządów Uczniowskich, panel dyskusyjny - Zofia Matylda Czerwińska, prezeska stowarzyszenia „Młodzi dla Kujawsko-Pomorskiego”, a panel ekspercki dr Sławomir Drelich z UMK w Toruniu. Gościem specjalnym konferencji była Elżbieta Piniewska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Chcemy, aby takie konferencje odbywały się co roku, by eksperci dzielili się wiedzą z młodymi ludźmi - mówi Mikołaj Hetzig, koordynator odpowiadający za organizację konferencji w Bydgoszczy. - Takie spotkania są bardzo potrzebne, by młodzi ludzie działający w Samorządach Uczniowskich mogli wymieniać się doświadczeniami. Po pandemii chcemy je zaktywizować, bo w młodzieży widzimy ogromny potencjał i warto pokazać tę ich działalność na terenie miast regionu, włączać się w różne inicjatywy.
Przypomnijmy, że pomysłodawcą pierwszej konferencji w Ciechocinku był Kacper Wieczorkowski, koordynator regionalny stowarzyszenia Akademia Samorządów Uczniowskich. Jako wieloletni przewodniczący Samorządu Uczniowskiego zwrócił uwagę na brak przestrzeni do wymiany, promocji i poszerzania swojej wiedzy na temat Samorządów Uczniowskich. I tak zrodził się pomysł, by zorganizować konferencję w Ciechocinku, a potem to wydarzenie kontynuować w następnym roku.
Honorowy patronat nad tegoroczną konferencją sprawowali Młodzieżowy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. Patronat medialny nad wydarzeniem miały „Gazeta Pomorska” i Radio PiK.