MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samotność to duży problem seniorów. Pobudzić ich do aktywności chce nowa Grudziądzka Rada Seniorów

Daniel Dreyer
W nowej kadencji Grudziądzką Radę Seniorów tworzy 15 osób. Aż 11 z nich to kobiety
W nowej kadencji Grudziądzką Radę Seniorów tworzy 15 osób. Aż 11 z nich to kobiety Piotr Bilski
Grudziądzka Rada Seniorów nowej kadencji rozpoczęła działalność. Na starcie jej członkowie są pełni werwy i ochoty do pracy na rzecz swoich rówieśników. Chcą aktywizować, integrować i rozwiązywać problemy osób w jesieni życia. Mają być pomostem między seniorami a władzami samorządowymi Grudziądza.

Spis treści

Inauguracja nowej kadencji Grudziądzkiej Rady Seniorów

W refektarzu Urzędu Miejskiego w Grudziądzu odbyło się posiedzenie inaugurujące działalność Grudziądzkiej Rady Seniorów nowej kadencji.

Grudziądzka Rada Seniorów liczy 15 członków, wśród których są tylko dwie osoby, które zasiadały w radzie minionej kadencji. Aż 11 osób w nowej radzie to kobiety.

Jedną z nowych osób jest Bogdan Szumiel, który wybrany został przewodniczącym Grudziądzkiej Rady Seniorów.

Bogdan Szumiel, przewodniczący Grudziądzkiej Rady Seniorów
Bogdan Szumiel, przewodniczący Grudziądzkiej Rady Seniorów Piotr Bilski

- Dla mnie osobiście jest to nowe wyzwanie - mówi Bogdan Szumiel, przewodniczący Grudziądzkiej Rady Seniorów. A o celach jej działalności mówi: - Głównie chodzi o to, aby przeciwdziałać wykluczeniu seniorów, żeby ich uaktywniać, konsolidować i razem się integrować. To główne motto działania rady.

- Ta rada ma "spinać" wszystkie działania, które służą mieszkańcom naszego miasta w wieku senioralnym. Członkowie rady to są osoby, które są bardzo aktywne, które mają bardzo dużo pomysłów i te pomysły mają władzom miasta przekazać żebyśmy my mogli wspierać ich działania - mówi Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza. - Możliwości jest bardzo dużo. Jesteśmy otwarci na pomysły seniorów i przede wszystkim chcemy przełamać stereotypy, bo senior to jest osoba aktywna, oczywiście, jeśli cieszy się zdrowiem.

Samotność to poważny problem seniorów w Grudziądzu

- Uważam, że w naszym mieście jest wielu ludzi z inicjatywą, pełnych dobroci, miłości, tylko trzeba ten potencjał z nich wydobyć mówi Monika Skubakowska. Jest nową osobą w Grudziądzkiej Radzie Seniorów. Co zachęciło ją do pracy w tym gronie? - Jestem na emeryturze i chciałabym pomóc ludziom, którzy tego potrzebują, wejść głębiej w ludzkie sprawy - odpowiada.

 - Jestem na emeryturze i chciałabym pomóc ludziom, którzy tego potrzebują, wejść głębiej w ludzkie sprawy - mówi   Monika Skubakowska z Grudziądzkiej Rady Seniorów
- Jestem na emeryturze i chciałabym pomóc ludziom, którzy tego potrzebują, wejść głębiej w ludzkie sprawy - mówi Monika Skubakowska z Grudziądzkiej Rady Seniorów Piotr Bilski

Monika Skubakowska zauważa, że oprócz niskich emerytur, czy kłopotów zdrowotnych - i co za tym idzie ze służbą zdrowia - dużym problemem jest samotność ludzi starszych. Proponuje: - Może trzeba wykorzystać potencjał ludzi młodych, którzy pokończyli odpowiednie szkoły, mają wyższe wykształcenie, żeby zapukali do drzwi samotnych seniorów. Wystarczy uśmiech, posiedzenie, rozmowa... nawet 5 minut to dużo daje.

Wielu jest seniorów, którzy często samotnie siedzą w domach, w ulubionych kapciach z pilotem w ręku. I wychodzą z nich tylko do lekarza, apteki, sklepu czy kościoła.

- Myślę, że tych seniorów, którzy niestety nie mają odwagi działania jest spora jeszcze grupa i dobrze by było - taki jest też cel mój i Grudziądzkiej Rady Seniorów, aby te osoby wyciągnąć z domów, żeby te osoby mogły korzystać z dobrodziejstw, które dajemy mieszkańcom, żeby te osoby czuły się bezpiecznie, żeby czuły się zaopiekowane - mówi Róża Lewandowska.

A co z bezpłatnymi biletami MZK Grudziądz dla seniorów?

Nie wszystkie problemy seniorów można rozwiązać na gruncie samorządowym, ale jest taki postulat, który seniorzy wysuwają od lat, a lokalni politycy choć obiecywali jego spełnienie, to tego nie zrobili. A mowa o obniżeniu - z 70 do 65 lat - wieku, w którym można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej w Grudziądzu.

- Od wielu lat się pojawia ten postulat - przyznaje Róża Lewandowska. I odpowiada: - Ja myślę, że dobra wola jest, ale oprócz dobrej woli są też inne czynniki, które też uprawniają nas, do tego abyśmy musieli to dokładnie przeanalizować, przeliczyć. Działań skierowanych do mieszkańców Grudziądza jest bardzo dużo. Chcemy pójść w takim kierunku, aby nie było dyskryminacji żadnej grupy.

- Myślę, że seniorów, którzy, niestety, nie mają odwagi działania jest spora jeszcze grupa i dobrze by było, aby te osoby wyciągnąć z domów - mówi Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza
- Myślę, że seniorów, którzy, niestety, nie mają odwagi działania jest spora jeszcze grupa i dobrze by było, aby te osoby wyciągnąć z domów - mówi Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza Piotr Bilski

Wiceprezydent Lewandowska dodaje, że w tej chwili priorytetem dla władz miasta w kwestiach komunikacji miejskiej jest zapewnienie jej dostępności, aby można było dojechać do każdego miejsca w Grudziądzu.

W Grudziądzu oferta dla seniorów jest całkiem spora

Mogą oni brać udział w zajęciach:

Przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą w mieście organizowane są akcje, podczas których samotnym seniorom posiłki świąteczne przynoszą wolontariusze.

Rocznie organizowanych jest - nie tylko pod szyldem Grudziądzkiej Rady Seniorów - kilka wydarzeń o charakterze kulturalno-rozrywkowym na terenie Grudziądza przeznaczonych właśnie dla seniorów.

Frekwencja na tych wydarzeniach jest zwykle bardzo duża. To świadczy o tym, że wielu seniorów chce żyć pełnią życia, nawet jeśli czasem "strzyka w kościach".

Oto nowa Grudziądzka Rada Seniorów

Grudziądzką Radę Seniorów jako organ powołano jesienią 2015 roku. Ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Jej celem jest pobudzanie aktywności obywatelskiej seniorów, wykorzystanie potencjału organizacji oraz podmiotów działających na ich rzecz.

GRS tworzą osoby po 60. roku życia. Kandydatki i kandydatów nominują m.in. organizacje i inne podmioty działające na rzecz osób starszych. Chętni zgłaszać się mogą także indywidualnie, po zdobyciu poparcia co najmniej 15 seniorów dla swojej kandydatury. Wyboru członków dokonuje Rada Miejska Grudziądza.

Członkowie Grudziądzkiej Rady Seniorów wybrani na nową kadencję:

  • Bogdan Szumiel - przewodniczący rady

  • Danuta Bober - wiceprzewodnicząca rady

  • Danuta Kwiatkowska-Kawa - sekretarz rady

  • Lidia Chmielewska

  • Maria Gierszyńska

  • Barbara Golińska

  • Stanisława Jadwiga Grzebińska

  • Teresa Kamińska

  • Andrzej Kirsch

  • Henryk Rączkowiak

  • Elżbieta Rybarczyk Violetta

  • Maria Alicja Rynkowska

  • Monika Skubakowska

  • Mirosława Teresa Szczepańska

  • Mariusz Adam Walesa

Kadencja Grudziądzkiej Rady Seniorów trwa 5 lat. Jej członkowie swoje funkcje pełnią społecznie.

Członkowie nowej Grudziądzkiej Rady Seniorów będą dyżurowali w Spichlerzu 57. Grafik jest jeszcze przygotowywany.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz ofertę dla seniorów w Grudziądzu?

Dzieje się w Grudziądzu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sportowcy dla powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska