Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid bada kąpieliska w regionie. Nie wszystkie są bezpieczne

(ak)
Fot. (ak)
Kąpiel w jeziorze, to ulubiony sposób na ochłodę, gdy słupek rtęci w termometrze sięga 30 stopni. Czy zawsze bezpieczny? Sanepid sprawdza, jak bezpieczna pod względem mikrobiologicznym jest woda na kąpieliskach.

pomorska.pl/region

Więcej informacji z regionu przeczytasz na stronie www.pomorska.pl/region

Sezon formalnie ruszy od lipca. Pierwsze kąpieliska w regionie są już jednak czynne i przebadane przez Sanepid.

- Trzy kąpieliska znajdujące się na terenie podległym naszemu inspektoratowi zgłosiły się do przebadania wody: Borówno, Pieczyska i Samociążek - informuje Renata Zborowska-Dobosz, rzecznik prasowy Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy. - Nie mamy jeszcze szczegółowych wyników, ale już możemy powiedzieć, że pod względem mikrobiologicznym woda na tych kąpieliskach nie została zakwestionowana.
To dobra wiadomość dla tych, którzy planują wyskoki na plażowanie w najbliższym sąsiedztwie miasta.

Dalej od miasta

Kto woli wyprawy na odleglejsze kąpieliska powinien sprawdzić na stronie wojewódzkiego inspektoratu sanitarnego www.pwisbydgoszcz.pl, czy jego ulubiona "miejscówka" jest bezpieczna.

Nie wszystkie kąpieliska zostały już sprawdzone. Na razie ocenie sanitarnej poddało się 27 z nich. Z tych, które otrzymały pozytywną opinię, a są stosunkowo popularne wśród bydgoszczan można wymienić kąpielisko w Żninie, w Kamionkach Małych, w Janikowie nad jeziorem Pakoskim, czy w Zalesiu nad jeziorem Chełmżyńskim.

Groźna woda

E-wydanie Gazety Pomorskiej

Nie możesz kupić papierowego wydania naszej gazety? Teraz możesz dowiedzieć się, co dzieje się w twoim regionie, kraju i świecie także czytając e-wydanie "Pomorskiej KLIKNIJ TUTAJ

Sanepid jednak nie radzi kąpać się np. w Tucznie koło Inowrocławia ani w Gąsawie. Negatywną opinię uzyskały też dwa kąpieliska nad jeziorem Skępskim Wielkim. Wszystkie one okazały się nieprzydatne do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne.

W przypadku jeziora Skępskiego Wielkiego powodem negatywnej oceny są zakwity. - Zakwity sinic mogą mieć zły wpływ na układ nerwowy oraz na wątrobę - wyjaśnia Zborowska-Dobosz. - Przyjmuje się, że przebywając w wodzie przez godzinę kąpiący przyjmuje do organizmu pół litra wody. Jeśli woda zawiera toksyny, to taka kąpiel może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska