https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium, do którego będą odbywać pielgrzymki... krwiodawców

(FI)
Archidiecezjalne Sanktuarium Księży Męczenników to nowa duma małego Płonkowa
Archidiecezjalne Sanktuarium Księży Męczenników to nowa duma małego Płonkowa Dominik Fijałkowski
W miejscu, gdzie 74 lata temu Niemcy zamordowali polskiego duchownego, powstało Archidiecezjalne Sanktuarium Księży Męczenników. Na pewno będzie ono przyciągać przedstawicieli klubów honorowych dawców krwi. Ale nie tylko.

- Takiego sanktuarium jak nasze na pewno nie ma w Bydgoszczy, Toruniu ani w Wielkopolsce - zapewnia proboszcz ks. Józef Bachorz

Odebrał dekret podnoszący kościół w Płonkowie (pow. inowrocławski) do godności Archidiecezjalnego Sanktuarium Księży Męczenników.

Błogosławiony duchowny

Dlaczego niewielka wiejska świątynia dostąpiła tego zaszczytu? Bo tutaj 5 października 1939 roku Niemcy w bestialski sposób zamordowali ks. Mariana Skrzypczaka, wikarego, a zarazem administratora kościoła w pobliskim Glinnie Wielkim. Mógł uciekać. Ostrzegano przed niebezpieczeństwem. Mimo to został z parafianami.

W 1999 roku papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108 polskich księży męczenników z czasu drugiej wojny światowej. Był wśród nich ks. Skrzypczak.

Przeczytaj również: Święci z naszych czasów

Siedem lat później ekshumowano szczątki błogosławionego spoczywające na cmentarzu w Płonkowie. Jako relikwie złożono je w ołtarzu głównym kościoła.

W lutym tego roku proboszcz Bachorz wystąpił do prymasa o utworzenie Archidiecezjalnego Sanktuarium Księży Męczenników. Wniosek został przyjęty, a wczoraj podczas uroczystej mszy świętej arcybiskup Józef Kowalczyk wręczył mu stosowny dekret. Jednocześnie ogłosił, że ks. Józef Bachorz został kustoszem sanktuarium.

Patron dawców krwi

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe klubów honorowych dawców krwi. Polscy księża męczennicy, a szczególnie ks. Marian Skrzypczak bardzo często obierani są na ich patronów. Przybyła też reprezentacja HDK z Janowca Wielkopolskiego, w którym urodził się błogosławiony z Kujaw. - Przyjeżdżamy tutaj z pielgrzymkami od momentu, gdy nadaliśmy klubowi imię księdza Skrzypczaka. Informacja o tym, że kościół wyniesiony zostanie do rangi sanktuarium ucieszyła nas ogromnie. W takim dniu musieliśmy tutaj być - zwierzył się Kazimierz Szociński, prezes HDK w Janowcu.

Przy obelisku w Płonkowie, upamiętniającym miejsce porzucenia ciała księdza przez Niemców spotkaliśmy Kasię, Kamilę, Olę, Wiktorię i Karolinę, uczennice klasy szóstej szkoły podstawowej w niedalekich Rojewicach. - Przyjechałyśmy na uroczystość, bo patronem szkoły jest ksiądz Skrzypczak, a Rojewice leżą niedaleko Glinna Wielkiego, z którym wiąże się jego postać - przekrzykiwały się dziewczyny.

Ciekawe miejsce

Płonkowo jest interesującym miejscem. Tutaj prowadzono prace archeologiczne. Pozwoliły one pogłębić wiedzę na temat miejscowych kościołów. Ich efektem było też otwarcie Parku Kulturowego Kościół pw. Świętego Oswalda w Płonkowie. Wieś ma sanktuarium, do którego zaglądać będą pielgrzymki.

Wyświetl większą mapę

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
San downek

Ile jest w tej chwili w POLSCE spraw prowadzonych przez prokurature przeciw kapłanom katolickim ("księżom")? Sztuk 2- słownie dwie. O gwałt na gimnazjalistce i druga spara o rozpowszechniania pedofilji.

WIĘC CO ZA BZDURY TU PISZESZ i podierasz sie szmatławcami prasowymy. Myślenie na prawdę nie boli. 

Jak prześledzisz żywoty świętych (uznanych przez kosciół) to wielu z nich nie było takimi bogobojnymi jak Ci sie wydaje. Kłucili sie z całym światem - zupełnie jak Ty - wiec wszystko co najlepsze jeszcze przed Tobą  ZESPÓŁ DOWNA.

G
Gość

wstyd mi za takich ludzi jak Ty.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska