Spis treści
Środa Popielcowa 5 marca 2025. Co to za święto?
Środa 5 marca 2025 roku to Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Dzień określany potocznie nazwą "Popielec" rozpoczyna Wielki Post, czyli czterdzieści dni pokuty. Jest to święto ruchome.
Zgodnie z tradycją w Środę Popielcową księża symbolicznie posypują głowy wiernych popiołem, wypowiadając słowa z Księgi Rodzaju: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" (Rdz 3, 19).
Środa Popielcowa nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14. roku życia, a post ścisły wiernych od 18. do 60. roku życia.
Czy Środa Popielcowa to święto nakazane?
Wiele osób zastanawia się, czy 5 marca w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Czy w Popielec wiernych obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej?
Niektórzy mogą się zdziwić, bowiem Środa Popielcowa NIE JEST świętem nakazanym w kościele rzymskokatolickim. Oznacza to, że w tym dniu katolicy nie mają obowiązku wzięcia udziału w mszy świętej. Co to oznacza w praktyce? Osoby wierzące nie mają obowiązku uczestniczenia 5 marca we Mszy Świętej. Katolicy nie muszą obowiązkowo iść do kościoła, ani uczestniczyć we mszy świętej.
Wiele osób jednak idzie w Środę Popielcową do kościoła, by posypać głowy popiołem.
O tym, czy uczestnictwo we mszy 5 marca - w Środę Popielcową - jest obowiązkowe, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".
Środa Popielcowa - post ścisły. Co można jeść tego dnia?
W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły. Oznacza on obowiązek postu zarówno ilościowego, jak i jakościowego.
Post jakościowy - w Kościele katolickim oznacza wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (czyli taki post, jaki katolików obowiązuje w każdy piątek),
Post ilościowy - polega na ograniczeniu liczby spożywanych posiłków.
W praktyce oznacza to, że w Środę Popielcową można zjeść trzy posiłki, w tym jeden do syta i dwa skromne. Nie należy jednak jeść mięsa, natomiast ryby - wolno.
Przestrzeganie postu ścisłego nie dotyczy wszystkich. Do postu jakościowego zobligowani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 14. lat. Z kolei do zachowania postu ilościowego zobowiązani są katolicy między 18. a 60. rokiem życia.
Święta nakazane w Polsce - w te dni trzeba iść do kościoła
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:
wszystkie niedziele
1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
6 stycznia - Święto Trzech Króli
Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
25 grudnia - Boże Narodzenie
W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.