Ścieżka rowerowa Chełmno-Unisław. Wycinka drzew nie wszystkim się podoba

Monika Smól
Monika Smól
Wycięte drzewa zagospodaruje wykonawca inwestycji
Wycięte drzewa zagospodaruje wykonawca inwestycji Nadesłane
- Ludzie się denerwują, że są wycinane drzewa na drodze Chełmno-Unisław – mówi Czytelnik. - Przygotowywany jest tam pas na ścieżkę rowerową. A przecież te drzewa są w środku zupełnie puste - zatem kompletnie bezwartościowe od strony przyrodniczej i nie ma o co robić hałasu!

Czytelnik zrobił foto i pokazuje, jak wyglądają już wycięte drzewa – od środka.

My zapytaliśmy w Powiatowym Zarządzie Dróg w Chełmnie o to, co dzieje się obecnie na drodze, przy której ma powstać długo wyczekiwana i bardzo przez mieszkańców pożądana ścieżka rowerowa.

Koronawirus Chełmno. Zarażonych już dziewięć osób. Dwie w szpitalu

- Na drodze Chełmno – Unisław, a właściwie drogach, ponieważ odcinek ten obejmuje trzy drogi powiatowe: Chełmno – Nawra, Dorposz Szlachecki – Unisław i Unisław - Żygląd, wykonywane są aktualnie prace związane z budową ścieżek pieszo - rowerowych w ramach inwestycji pod nazwą „Ścieżki rowerowe w powiecie chełmińskim” – informuje Krzysztof Żukowski z Powiatowego Zarządu Dróg w Chełmnie. - Pierwszym etapem prac jest wycinka drzew i krzaków, kolidujących z zaprojektowanymi odcinkami ścieżek. Na odcinku od Chełmna do Unisławia roboty realizowane są przez dwóch wykonawców, którzy zostali wybrani w wyniku przeprowadzenia postępowania przetargowego, zgodnie z zapisami ustawy Prawo Zamówień Publicznych.

I tak, pierwszy wykonawca – firma Meger Marcin z siedzibą w Bukowcu wykonuje prace na odcinku o długości 3 km - począwszy od ronda w Brzozowie do Watorowa. Drugi wykonawca – firma Inżynieria Drogowa, Burchardt Wojciech z siedzibą w Chełmnie - działa na odcinku o długości 11,8 km od Watorowa do Unisławia.

Na trasie Chełmno - Unisław trwa porządkowanie po wycince drzew

- Realizowane ścieżki pieszo – rowerowe stanowiły będą połączenie istniejących już ścieżek rowerowych w Unisławiu i wzdłuż obwodnicy Chełmna, przez co przyczynią się do zwiększenia spójności tej infrastruktury na terenie całego województwa – podkreśla Krzysztof Żukowski. - Inwestycja realizowana jest na podstawie uzyskanego zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wydanego w trybie i na zasadach ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Zgodnie z art. 21 ust. 2 tej ustawy do usuwania drzew i krzewów znajdujących się na nieruchomościach objętych decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, z wyjątkiem drzew i krzewów usuwanych z nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, nie stosuje się przepisów o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na ich usunięcie oraz opłat z tym związanych.

Według informacji uzyskanych od wykonawców robót, wycinka drzew i krzaków została już zakończona.

- Teraz trwają jedynie prace porządkowe – wskazuje Krzysztof Żukowski. - Przewidziane do wycinki drzewa stanowiły konieczne minimum, niezbędne do realizacji inwestycji, zgodnie z przyjętymi jej parametrami. Drewno z wycinki zostanie zagospodarowane przez wykonawców robót.

Coraz więcej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie