
Torba na zakupy
Kiedy wybierasz się na zakupy, nie kupuj za każdym razem nowej reklamówki czy papierowej torby. Warto mieć płócienną, najlepiej taką, którą da się złożyć do małego rozmiaru i mieć ją zawsze przy sobie na wypadek niespodziewanych zakupów. To samo dotyczy owoców i warzyw, część z nich można zważyć w ogóle bez pakowania, w pozostałych przypadkach warto mieć swoje woreczki, nie trzeba ich nawet kupować, można je uszyć, np. ze starej firanki.

Unikaj jednorazówek
Jeśli od czasu do czasu potrzebujesz zapakowanych towarów, pamiętaj, aby kupować większe rozmiary przy jak najmniejszej ilości opakowania i unikać kupowania indywidualnie pakowanych produktów, takich jak guma do żucia. Jedno duże pudełko, torba czy butelka generuje mniej odpadów niż kilka mniejszych. Warto też zrezygnować z jednorazowych maszynek do golenia.

Zrób zamiast kupować
Jest wiele rzeczy, które można zrobić samodzielnie, zamiast kupować. Dotyczy to na przykład środków czyszczących, a nawet pasty do zębów. Oznacza to nie tylko generowanie mniej odpadów, ale również brak lub minimalną ilość chemikaliów, co pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Ocet, cytryna, soda oczyszczona mogą być naszymi przyjaciółmi w domowych porządkach, a cytrynę wykorzystajmy w całości – skórki też nie trzeba wyrzucać, jeszcze się przyda.

Przechowywanie bez plastiku
Oznacza to brak torebek, folii spożywczej lub nawet opakowań wielokrotnego użytku, z których wszystkie mogą uwalniać toksyny do żywności i wolno ulegają biodegradacji na wysypiskach śmieci. Zamiast tego przechowuj żywność np. w słoikach, sylikonowych torebkach wielokrotnego użytku, czy pojemnikach ze stali nierdzewnej.