Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senior w Bydgoszczy chce być aktywny, ale i potrzebuje pomocy. Co mu oferuje miasto?

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Bydgoscy seniorzy mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania m.in. na uniwersytetach trzeciego wieku. Jeden z nich to Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Bydgoscy seniorzy mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania m.in. na uniwersytetach trzeciego wieku. Jeden z nich to Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku Arkadiusz Wojtasiewicz
W tym roku w Bydgoszczy ma powstać drugi już klub seniora, kilkuset bydgoskich seniorów zostanie też objętych programem „Bransoletka życia”. A osoby po 65 roku życia mogą poprosić o pomoc w drobnych naprawach.

Seniorów w naszym mieście, podobnie zresztą jak w całym kraju, przybywa. Coraz częściej jednak osoby na emeryturze nie chcą wyłącznie opiekować się wnukami czy spędzać czasu przed telewizorem. Seniorzy chcą być aktywni, ale jednocześnie ci samotni wymagają też pomocy.

W grudniu 2018 roku przy ul. Fredry 8 otwarto Klub Seniora. Z miejskiego budżetu wydano na ten cel ponad 200 tys. zł. Zgodnie z zapowiedziami ratusza, w 2020 w mieście ma powstać kolejny klub senior - przy ul. Toruńskiej 185.

W rejonowych ośrodkach pomocy społecznej bydgoscy seniorzy mogą wziąć udział w specjalnych zajęciach, które pomagają zwiększyć aktywność, zapobiegają osamotnieniu i izolacji. Udział w nich jest bezpłatny, nie obowiązuje rejonizacja.

W tym roku ok. 800 bydgoskich seniorów ma zostać objętych programem „Bransoletka życia”. To specjalne bransoletki z przyciskiem wezwania pomocy.

https://pomorska.pl/to-juz-4-edycja-forum-seniora-gazety-pomorskiej-trwa-spotkanie-w-bydgoszczy-zdjecia-wideo/rz/c11-14446189

Wspólnie z radami osiedli, Bydgoskie Biuro Seniora organizuje spotkania z cyklu „Seniorze, jak umilić Tobie życie?”.

Od października 2018 w Bydgoszczy jest realizowany program „Złota Rączka dla seniora 65+”. To program skierowany do osób powyżej 65 roku życia, w pierwszej kolejności samotnych i niepełnosprawnych, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo. Dochód takiej osoby nie może przekraczać 1402 zł netto.

W projekcie chodzi o pomoc w nieskomplikowanych sprawach technicznych w miejscu zamieszkania seniora - drobnych niewymagających specjalistycznej wiedzy i specjalistycznych uprawnień, napraw. Może to być m.in. wymiana/regulacja klamki, wkręcenie korków, naprawa cieknącego kranu, wymiana lampy czy żarówki. Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie (tel. 52 325 44 50) lub osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 8-15 w sekretariacie ROPS „Śródmieście” przy ul. Ogrodowej 9, pok. 17.

Członkowie Rady Seniorów prowadzą konsultacje w każdy drugi wtorek miesiąca, w godz. 11-130, w sali 203 UMB przy ul. Jezuickiej 1 (II piętro). Można zgłaszać propozycje nowości i zmian ułatwiających codzienne życie osób starszych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska