Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy z Kujawsko-Pomorskiego idą z duchem czasu i chcą swoją emeryturę na konto

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
To emeryt i rencista decyduje, w jaki sposób ZUS ma mu przekazywać jego świadczenie.
To emeryt i rencista decyduje, w jaki sposób ZUS ma mu przekazywać jego świadczenie. Pixabay.com
Większość emerytów i rencistów woli dostawać świadczenia z ZUS na rachunek bankowy. Ten sposób wybrało 77 proc. seniorów z regionu. Tak jest dla nich wygodniej i bezpieczniej.

Zobacz wideo: Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, zaznacza, że to świadczeniobiorca decyduje, w jaki sposób ZUS ma mu przekazywać jego świadczenie. Raz podjętą decyzję w momencie składania wniosku np. o emeryturę czy rentę zawsze można zmienić.

- Jeśli do tej pory emeryt otrzymywał świadczenie w gotówce, a chce by jego emerytura, była przekazywana na konto w banku, to wystarczy, że złoży w ZUS formularz EZP. Może również dokonać takiej zmiany, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS - mówi Krystyna Michałek.

Przelew bankowy z ZUS. Kto chce emeryturę i rentę na konto?

Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Dziś już 77 proc. emerytów i rencistów z Kujawsko-Pomorskiego otrzymuje świadczenia na konto, gdy jeszcze w 2005 roku było to 45 proc. a w 2010 roku - 56 proc. Wśród osób korzystających z kont przeważają panie.

Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. W oddziale ZUS w Bydgoszczy 100 proc. nowo przyznanych nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych jest przekazywana na rachunek w banku, a w Toruniu 83,3 proc. W przypadku nowo przyznanej renty z tytułu niezdolności do pracy w bydgoskim oddziale ZUS jest to 84,8 proc., a w toruńskim oddziale ZUS 85,7 proc. Natomiast nowo przyznane emerytury kształtują się odpowiednio 82,5 proc. i 78,1 proc.

Przelew bankowy z ZUS. Jakie są korzyści dla seniorów?

Krystyna Michałek przekonuje, że konto w banku to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Szczególnie teraz, gdy preferowane są płatności bezgotówkowe. Jeśli emeryt czy rencista dostanie swoje świadczenie na konto, to mniejsze jest ryzyko kradzieży pieniędzy w wyniku oszustw znanych jako "metoda na wnuczka" czy "na policjanta".

Poza tym za przekaz pocztowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zapłacić 7,12 zł, natomiast za przelew bankowy instytucja wydaje jedynie 6 groszy. Zatem konto w banku to również ogromne oszczędności dla budżetu państwa.

Przelew na konto to też gwarancja terminowego otrzymania pieniędzy. - Jeśli ktoś z naszych klientów skarży się, że nie dostał emerytury na czas, to najczęściej jest efekt tego, że wysłany pocztą przekaz pocztowy został zbyt późno dostarczony do domu albo leży nieodebrany na poczcie. Jeszcze gorzej jest, gdy senior jest nieobecny w domu i emerytury nie ma kto odebrać. Zdarza się, że przekaz wraca do ZUS, a emeryt jest bez pieniędzy. Przelew na konto wyklucza takie sytuacje - mówi regionalna rzeczniczka ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nie przegap

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozostawia decyzję o wyborze formy otrzymywania emerytury i renty swoim świadczeniobiorcom. Zachęca jednak, aby rozważyć wybranie bezpiecznej formy przekazywania świadczeń w formie przelewów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska