Seniorzy z powiatu, często samotni i chorzy, podkreślają, że chętnie korzystają z wszelkich okazji, aby ruszyć się domów.
- Jest to jak najbardziej wskazane dla starszych i samotnych osób - mówi 78-letnia Zuzanna Matyjas, prezes stowarzyszenia „Jesień Życia” z Nowej Wsi Królewskiej. - Jest to super sprawa, bo osoby te będą wiedziały, że muszą wstać, ubrać się, wyjść do ludzi - i podkreśla, że jako osoba samotna i schorowana chętnie korzysta z organizowanych w swojej gminie atrakcji w ramach klubu seniora: warsztatów rękodzieła, gier planszowych, zajęć sportowych, gotowania, wyjazdów.
Czy na to seniorzy będą mogli liczyć w nowej placówce w Brudzawkach? Mają tutaj mieć zapewnioną całodobową opiekę, pełne wyżywienie i właśnie aktywizację społeczną, jak m.in. rękodzieło. Nie jest wykluczone także wprowadzenie programu rehabilitacji dla seniorów. W planach, oprócz całodobowej opieki, jest także zorganizowanie punktu dziennego domu opieki, w którym seniorzy z okolicy mogliby wracać po południu bądź wieczorem do swoich domów, ale w dzień mieliby zapewnione posiłki i opiekę.
- Mieszkańcy gminy Książki będą traktowani na preferencyjnych warunkach - deklaruje Marek Popielewski ze Stowarzyszenia „Liber” zajmującego się opieką nad seniorami, które jest w trakcie zakupu od gminy Książki budynku byłej szkoły.
Popielewski podkreśla, że stowarzyszenie zamierza wprowadzić połowę wymaganej w okolicznych Domach Pomocy Społecznej opłaty za pobyt. Zaznacza jednak, że stowarzyszenie prowadzi także działalność nieodpłatną, a i w przypadku usług płatnych są w stanie zmieniać wysokość opłat w zależności od potrzeb i usług. - Gdy osoba przekraczając kryterium dochodowe nie może liczyć na pomoc ośrodka pomocy społecznej, może zwrócić się do „Liber”, które może zapewnić jej opiekę za opłatę w wysokości do 70 proc. świadczenia otrzymywanego przez tę osobę - mówi Marek Popielewski. Podkreśla, że jako organizacja pozarządowa mają większe -niż domy opieki społecznej - możliwości pozyskiwania środków finansowych i mogą współpracować z różnymi firmami, instytucjami czy bankiem żywności. Zaznacza, że chce mieć kontakt z lokalnymi samorządami i liczy na wsparcie z budżetu gminy, podczas gdy prywatne domy pomocy społecznej nie mogą takich funduszy oczekiwać.
Chcą stworzyć mural na 100-lecie odzyskania niepodległości w Wąbrzeźnie. Zgłoś swój budynek!
O miejsca, których ma być pięćdziesiąt, mogą starać się nie tylko osoby z powiatu wąbrzeskiego, ale z całej Polski. Warto podkreślić, że o miejsca mogą starać się także osoby młode.
- Chcemy, aby w placówce znalazła się także część osób młodszych, które będą aktywizowały starszych podopiecznych - mówi Marek Popielewski i liczy, że w przyszłości osoby takie będą pełniły role opiekunów osób starszych.
Stowarzyszenie ma rozpocząć działalność w terminie 2 lat, ale planuje w ciągu roku. Jak podkreśla Popielewski, budynek jest w dobrym stanie mimo 20 lat nieużytkowania, więc aby móc rozpocząć działalność, na razie niezbędny jest remont wnętrza oraz wymiana okien.
- Dokładniejsze uzgodnienia pomiędzy gminą Książki a Stowarzyszeniem „Liber” zostaną podane po posiedzeniu rady gminy w Książkach, które odbędzie się w 28 marca, gdzie zostanie przedstawiony projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie od cen nieruchomości bonifikaty w wysokości 79 proc. - uzyskaliśmy informację od Justyny Zielińskiej z Urzędu Gminy w Książkach. Wówczas poznamy także kwotę, za którą stowarzyszenie mogłoby kupić budynek.
Flash Info odcinek 7 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.