Oto jeden z cenniejszych zabytków świeckich w województwie kujawsko-pomorskim. Dawniej w tym miejscu stał drewniany dwór Grabowskich, właścicieli majątku w XVIII wieku. Gdy rodzina popadła w tarapaty finansowe, sprzedała dobra berlińskiemu bankowi. W ten sposób dobra sypniewskie trafiły do rodziny Wilckensów. I tak w II poł. XIX wieku wzniesiony został pałac - jedyne dzieło architekta Karola Fryderyka Schinkla w powiecie sępoleńskim. Łączy różne elementy stylu neoklasycystycznego oraz neorenesansowego. Jego sylwetkę wzbogaca balkon wsparty na kolumnach i wieloboczna wieża.
Wokół pałacu na 8 ha roztacza się park krajobrazowy z urozmaiconym starodrzewem, między innymi miłorzębami japońskimi, dębami, bukami. Obiekt przyrodniczy z uwagi na liczne walory znalazł miejsce w "Spisie parków i ogrodów zabytkowych w Polsce".
Po lewej stronie dojazdowej znajduje się staw z wysepką oraz grobowiec rodziny Wilckensów. Po II wojnie światowej pałac stał się siedzibą Technikum Rolniczego. W 2001 roku został oddany w 10-letnią dzierżawę przez powiat sępoleński. Obecnie w pałacu mieści się hotel i restauracja. Obiekt jest dostępny do zwiedzania z zewnątrz i wewnątrz.
Za parkiem widać zabytkowy kościół, zbudowany w 1781 roku w stylu barokowym. Widoczne są grube, czarne belki ułożone pionowo i poziomo, tworzące kratę.W środku cały kościółek jest drewniany i ma trzy ołtarze, główny w stylu barokowym i dwa boczne w stylu rokoko. Po lewej stronie umiejscowione są drewniana ambona oraz dębowy konfesjonał z XVIII wieku. Legenda mówi, że od pałacu do kościoła wiodło przejście podziemne. Nie natknięto się jednak na żadne ślady potwierdzające te pogłoski. Obok kościoła wznosi się dzwonnica z 1926 roku.
Pałac, park i kościół stanowią zabytkową całość.
SĘPÓLNO Odwiedź pałac w Sypniewie, pospaceruj po parku
LUCYNA SZTANDERA

W pałacu w Sypniewie mieści się dziś restauracja i hotel
Gdy wjeżdża się do Sypniewa od strony Więcborka, za skrzyżowaniem z drogą na Iłowo widać ogrodzony park. Kierując się bramą od głównej ulicy, jedzie się aleją utworzoną z 38 dorodnych lip drobnolistnych, która kończy się podjazdem pod pałac.