W sobotę 12 kwietnia 2025 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.
Spotkanie uczestników o godz. 8.50 na dworcu PKS przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 9.00 nastąpi wyjazd do Ciechocinka. Trasa 17-kilometrowej wycieczki będzie wiodła z Ciechocinka przez Wołuszewo, Otłoczyn, Karczemkę, Brzozę, do Czerniewic.
Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński.
Wycieczka do Chojnic
W tę samą sobotę 12 kwietnia projekt Turystyka Bez Filtrów zaprasza na wycieczkę do Chojnic.
Spotykanie uczestników wyznaczono o godzinie 9.20 na dworcu Bydgoszcz Główna. Pociąg rusza o 9.45. Powrót zaplanowany jest na na godzinę 17.07, toteż w Bydgoszczy turyści będą przed godziną 19.
Ok. godziny 13.30 zaplanowano godzinną przerwę obiadową w okolicach chojnickiego Rynku. Koszt 50 zł na osobę. Cena nie obejmuje biletów PKP oraz wyżywienia. Liczba miejsc ograniczona! Zapisy przez formularz.
Szczegółowe informacje u organizatora: Piotr Weckwerth, tel. 884 002 977.
„Piętaszki” jadą do Łochowa
W niedzielę 13 kwietnia Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy planuje pieszą wycieczkę z Łochowa przez Głęboczek do Łochowic.
Wyjazd A 92 o godz. 9.43 z bydgoskiego Błonia do Łochowa, powrót A 90 o 14.15 z Łochowic na Garbary.
Wycieczkę poprowadzi Andrzej Korniluk.
Spacer ze Śmigusem i Dyngusem
W świąteczny poniedziałek 21 kwietnia Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” OM PTTK w Bydgoszczy zaprasza na 11. Spacer ze Śmigusem i Dyngusem -z pętli Rycerska w Bydgoszczy do Rynkowa.
Dojazd A 57, 67, 79 i 80 oraz T 5, 8 i 9. W wiacie w Rynkowie zaplanowano degustację przyniesionych ze sobą wielkanocnych potraw.
Powrót na Zaświat lub do Lasu Gdańskiego. Zalecany strój okolicznościowy i wodoodporny.
Poprowadzi Andrzej Korniluk.
Wyprawa na Roztocze
W dniach 24 -27 kwietnia odbędzie się 4-dniowa autokarowa wycieczka krajoznawcza na Roztocze - krainę wspaniałych krajobrazów, przyrody i unikatowych zabytków.
W programie: (24.04 – czwartek) Zamość (renesansowe miasto "idealne" otoczone zespołem potężnych fortyfikacji bastionowych z katedrą, ratuszem, pałacem, kamienicami z podcieniami itd. wpisane na listę UNESCO) zwiedzanie z przewodnikiem, czas wolny;
(25.04 - piątek) Tomaszów Lubelski (drewniany barokowy kościół, cerkiew, herbaciarnia itp.). Bełzec (niemiecki obóz zagłady), Kniazie (ruiny monumentalnej cerkwi unickiej), Radruż (zespół cerkiewny św. Paraskewy uznawany za jedną z najcenniejszych drewnianych świątyń w Polsce- na liście UNESCO), Horyniec - Zdrój (pałac Ponińskich, teatr dworski, park zdrojowy), Nowe Brusno (dawne zagłębie kamieniarskie- tu powstawały słynne krzyże bruśnieńskie , drewniana cerkiew , dawny cmentarz), Gorajec (dawna cerkiew drewniana), Narol (miasteczko nad Tanwią z pałacem itd.);
(26.04 - sobota) Zwierzyniec (dawna siedziba Ordynacji Zamojskiej, a dziś Roztoczańskiego PN, kościół na wodzie, Pałac, pomnik zarazy , stary browar itp.) tu spacer do stawów " Echo", czas wolny. Górecko Kościelnej (spacer aleją dębową do kaplicy na wodzie, rezerwat " Szum", modrzewiowy kościół), Józefów (rynek, synagoga, kirkut, stary kamieniołom, wieża widokowa), rezerwat " Czartowe Pole"- przełom rzeki Sopot, Rebrizanty (rezerwat "Szumy nad Tanwią "-charakterystyczne dla Rostocza progi skalne na rzece ), Susiec (wieża widokowa), Kranobród (drewniana kapliczka że świętym źródełkiem, barokowy zespół klasztorny dominikanów z muzeum, drewniany spichlerz i takież kapliczki);
(27.04 - niedziela) Łabunki (klasztor Misjonarzy Krwi Chrystusa - tu możliwość uczestnictwa w mszy świętej), Krupe (monumentalna ruina renesansowego zamku otoczonego fortyfikacjami bastionowymi), Krasnystaw (zabytkowe miasto nad Wieprzem z dawnymi zespołami klasztornymi jezuitów i augustianów itp.).
Noclegi w domu Misjonarzy Krwi Chrystusa w Łabunkach pod Zamościem (w dawnym pałacu i oficynach). Koszt wycieczki, zależny od liczby uczestników, około 800-850 zł, obejmuje 3 noclegi, 3 śniadania i obiadokolacje, przejazd autokarem, ubezpieczenie i parkingi. Wstępy i przewodnik osobno płatne.
Wyjazd w czwartek sprzed Leroy Merlin (ul. Toruńska 101 w Bydgoszczy – przy wschodnim wejściu) o godz. 06.00.
Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora: Jerzy Bitner, tel. 500 416 596.
