Spis treści
Sezon grzewczy 2024 - kiedy włączają ogrzewanie w blokach?
Tzw. "sezon grzewczy" trwa właściwie przez cały rok. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku - sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów" i to wtedy właśnie spółdzielnia musi włączyć ogrzewanie.
To Cię teraz może zainteresować
Mieszkańcy bloków nie decydują sami o rozpoczęciu sezonu grzewczego, tylko czekają, aż zarządca zdecyduje się włączyć ogrzewanie w mieszkaniach. Jeśli temperatury spadną na tyle, że wystąpi potrzeba ogrzewania obiektów - wtedy mówimy o sezonie grzewczym.
Sezon grzewczy nie ma określonego czasu trwania, bo zależy od pogody. Teoretycznie powinien się rozpocząć, gdy istnieje ryzyko, że temperatura w mieszkaniach spadnie poniżej 20 st. C w pokojach, a w łazienkach - poniżej 24 stopni. Przyjmuje się, że zarządcy budynków uruchamiają ogrzewanie, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni.
Dawniej obowiązywały urzędowe okresy grzewcze. Później obowiązek ogrzewania oparto o temperatury w ciągu kilku kolejnych dni. Obecnie włączenie ogrzewania jest autonomiczną decyzją zarządcy.
Sezon grzewczy 2024 - ile trwa?
Zakończenie sezonu grzewczego wynika bezpośrednio z temperatury na zewnątrz. Jeśli przez dłuższy czas utrzymują się wysokie temperatury, ogrzewanie centralne jest wyłączane. By uzyskać odpowiedź na pytanie, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy 2024 w konkretnym bloku, najlepiej skontaktować się z zarządcą obiektu.
Jak długo trwa sezon grzewczy w Polsce? Kiedy włączą ogrzewanie w blokach? Kiedy kaloryfery zaczną grzać? Oto najważniejsze informacje o sezonie grzewczym 2024 w naszej galerii: