Maj: wioślarska elita Europy nad Gopłem
Już 24–25 maja Kruszwica stanie się europejską stolicą młodzieżowego wioślarstwa. Naturalny tor regatowy na Gople, uznawany za jeden z najlepszych w Polsce, będzie areną zmagań Mistrzostw Europy Juniorów. To prestiżowe wydarzenie przyciągnie do miasta najlepszych młodych zawodników z całego kontynentu i stanie się sportowym świętem nie tylko dla fanów wioślarstwa.
Czerwiec: sport, legenda i rowerowe przygody
Czerwiec upłynie pod znakiem aktywności fizycznej i lokalnych tradycji. Do Kruszwicy powracają Kruszwickie Dni Sportu, dedykowane dzieciom i młodzieży ze szkół gminnych. Zmagania sportowe zakończy barwna i wesoła Parada Myszy, inspirowana legendą o królu Popielu.
Rowerzyści z całego regionu spotkają się podczas rajdu "Cała Kruszwica na rowery", który promuje zdrowy styl życia i integrację mieszkańców.
14 czerwca miasto przeniesie się do czasów średniowiecznych – Koronacja Bolesława Chrobrego to widowiskowe wydarzenie plenerowe, które łączy inscenizację historyczną z edukacją i zabawą. W czerwcu nie zabraknie również muzycznych emocji – 27 czerwca odbędą się tradycyjne Dni Kruszwicy z koncertami na amfiteatrze.
Lipiec: smak Kujaw w pełnej krasie
6 lipca Kruszwica stanie się królestwem lokalnych smaków. Kujawskie Nowalijki to święto świeżości, zdrowia i tradycji kulinarnej. Lokalne produkty, ekologiczne warzywa i potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich – wszystko to w scenerii nadgoplańskiej przyrody i rodzinnej atmosferze.
W lipcu i sierpniu, niemal w każdy weekend, odbywać się będą Kruszwickie Smaki – spotkania z regionalną kuchnią i domowym jedzeniem, idealne na rodzinny spacer i kulinarną przygodę.
Sierpień: nocna zabawa i historyczne łowy
W sierpniu taneczna energia opanuje miasto podczas Nocy DJ-ów – imprezy pod gołym niebem dla wszystkich spragnionych dobrej zabawy.
To również czas na wyjątkowy Turniej Łuczniczy "Polowanie na Myszy", inspirowany legendą o Mysiej Wieży. W historycznych strojach, w cieniu tej ikonicznej budowli, łucznicy zmierzą się w widowiskowych konkurencjach, w tym w polowaniu na ruchome cele przypominające myszy. Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy rzemiosła, warsztaty, walki wojów i kuchnia słowiańska – Wzgórze Zamkowe zamieni się w żywą osadę dawnych Kujaw.
Wrzesień: plony, poezja i rodzinne pożegnanie lata
Na początku września świętować będziemy Dożynki Gminne w Złotowie – czas dziękczynienia za zbiory i wspólnego świętowania z mieszkańcami całej gminy.
Jesienną zadumę wprowadzą Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń, które gromadzą poetów, pisarzy i miłośników literatury z całej Polski. To przestrzeń dialogu, twórczych warsztatów i wieczorów autorskich, która łączy pokolenia i inspiruje.
Na zakończenie sezonu – rodzinny festyn „PożegnajMY lato Razem”. To muzyka, zabawy, smaczne jedzenie i wspólna radość z lata, które znów zapisało się w historii Kruszwicy.
Kruszwica czeka – dołącz do nas!
Lato 2025 nad Gopłem będzie czasem pełnym pasji, smaków, dźwięków i uśmiechu. Kruszwica zaprasza – tu historia spotyka się z teraźniejszością, a każde wydarzenie ma niepowtarzalny klimat. Zarezerwuj czas, zabierz rodzinę i przyjaciół – i do zobaczenia w Kruszwicy!

Kruszwica uczci 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego – historyczne widowisko już 14 czerwca!
Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowe wydarzenie, które przeniesie mieszkańców Kruszwicy i gości w czasy narodzin polskiej monarchii. Z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, 14 czerwca 2025 roku o godz. 20:00 na Wzgórzu Zamkowym odbędzie się plenerowe widowisko historyczne pt. „Koronacja Bolesława Chrobrego”. Będzie to niezwykłe spotkanie z przeszłością – pełne światła, dźwięku i emocji.
— „Obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego to szczególny moment dla Kruszwicy – miejsca, które od wieków wpisuje się w historię polskiej państwowości. To tutaj, w przestrzeni symbolicznej i pełnej znaczeń, przypomnimy o wydarzeniu, które dało początek Królestwu Polskiemu” – mówi Mikołaj Bogdanowicz Burmistrz Kruszwicy.
Spektakl poświęcony pierwszej polskiej koronacji królewskiej skoncentruje się na genezie Królestwa Polskiego i najważniejszych wydarzeniach, które doprowadziły do tego przełomowego momentu w historii naszego kraju. Opowieść zostanie wzbogacona dynamiczną grą świateł oraz zapierającymi dech projekcjami multimedialnymi, które stworzą niezapomniany klimat. Szczególną atrakcją będzie również występ znakomitego chóru „Pro Arte”, który wykona na żywo pieśni tematyczne, dodając widowisku niezwykłej głębi i podniosłości.
Obchody rozpocznie o godz. 18:00 Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Kolegiacie pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła. Bezpośrednio po niej, tuż obok świątyni, widzowie będą mogli obejrzeć krótką inscenizację pt. „Chrzest Mieszka I” – prolog ukazujący początki chrystianizacji Polski, która otworzyła drogę do koronacji jego syna.
Kolejnym ważnym punktem programu będzie uroczysty przemarsz spod bazyliki na Wzgórze Zamkowe. Uformowany w „korowód dziejów”, barwny pochód zgromadzi zarówno historyczne postacie związane z naszym miastem i regionem, jak i uczniów okolicznych szkół w średniowiecznych strojach oraz mieszkańców Kruszwicy i gminy, którzy aktywnie włączą się w tworzenie tego niepowtarzalnego wydarzenia.
Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy pragną na nowo odkryć nasze korzenie i wspólnie uczcić tysiąc lat polskiej państwowości królewskiej. 14 czerwca Kruszwica stanie się sercem historycznej opowieści o władzy, wierze i dziedzictwie – nie może Was zabraknąć!