Siatkarki Roltex Zawisza Sulechów triumfują w Świeciu

Sławomir Wojciechowski
Siatkarki z Sulechowa w tegorocznym turnieju były niepokonane. Trzy razy wygrały po 3:0, a na zakończenie 3:2 z Budowlanymi Toruń. Sławomir Wojciechowski
W niedzielę zakończył się VII Turniej Piłki Siatkowej Kobiet o Puchar Prezesa Firmy Mekro w Świeciu. Budowlanym Toruń nie udało się obronić trofeum.

W niedzielę rozegrano dwa ostatnie mecze. W pierwszym ważyły się losy 1. miejsca. Siatkarki z Torunia musiały wygrać za trzy punkty, jeśli chciały wyprzedzić w końcowym rozrachunku zespół z Sulechowa. Zawiszę, który w piątek i sobotę wygrał trzy razy po 3:0, satysfakcjonowały dwa wygrane sety. Początek meczu zwiastował, że może osiągnąć to szybko. Sulechowianki prowadziły już 23:14, ale wtedy wkradł się w ich szeregi kryzys. Co prawda, 1. seta wygrały 25:19, ale w kolejnym nie miały dużo do powiedzenia. Przegrały wyraźnie 17:25. Podopieczne Marka Mierzwińskiego na właściwy tor wróciły w odsłonie nr 3. Od 15:14 zyskały dużą przewagę wygrywając 25:16. Już wtedy były pewne końcowego triumfu. Jednak torunianki nie pozwoliły im na szybszy wyjazd do domu.
Doprowadziły do tie-breaku zwyciężając kolejną partię 25:23. W piątym secie od początku lepsze były zawodniczki z Lubuskiego. Ostatecznie Roltex Zawisza pokonał Budowlanych 3:2 (25:19, 17:25, 25:16, 23:25, 15:10). Zespół prowadzony przez Marka Mierzwińskiego po raz drugi triumfował w świeckim turnieju. Wcześniej miało to miejsce w 2013 roku.

Podium nie dla gospodyń

W kończącym turniej spotkaniu Joker Mekro Energoremont Świecie przegrał z Wisłą Warszawa 1:3 (22:25, 25:18, 21:25, 23:25). Warszawianki zajęły 3. miejsce, a gospodynie czwarte. Joker w tych zawodach grał w osłabieniu bez kontuzjowanych środkowych bloku Aleksandry Gancarz i Anety Dudy. Z kolei przyjmująca Angelika Strządała zagrała tylko w inauguracyjnym meczu, bo musiała udać się do domu. Na dodatek na rozgrzewce przed meczem z Wisłą urazu nabawiła się inna przyjmująca Gabriela Gasidło. Trener Andrzej Nadolny na sam koniec mógł zmieniać jedynie rozgrywającą i atakującą. Młoda libero Patrycja Wyka nie otrzymała dziś okazji do gry. Jokerki mogły na koniec pokusić się o wygraną, ale w decydujących fragmentach pierwszego, trzeciego i czwartego seta zabrakło im trochę spokoju, a głównie sił. Dodajmy, że w secie nr 1 i nr 4 kluczowe punkty zdobyła była zawodniczka Jokera Monika Kutyła. Chełmnianka wchodziła dziś jedynie na końcowe fragmenty setów, ale za to zaznaczyła mocno swój udział w grze.