Konsultacje „Przyszłość Bulwaru Filadelfijskiego” na zamówienie miasta przeprowadził zespół Moniki Komorowskiej Gra w Miasto. Odbyły się one w kilku etapach, przy czym podstawowym była ankieta przeprowadzona od października do 6 listopada 2011. Ankieta była dostępna on‐line oraz w wersji papierowej w punkcie konsultacyjnym i podczas spotkań.
Ankieta, spacery konsultacje
Dopełnieniem były „spacery badawcze”, konsultacje przy mapie oraz spotkania z mieszkańcami oraz warsztat z organizacjami pozarządowymi. Punkt konsultacyjny na Bulwarze Filadelfijskim działał przez dwa weekendy. W tym czasie odbyło się 6 spacerów badawczych. Spacer polegał na przejściu odcinka pomiędzy mostem kolejowym a przystanią AZS w grupie pod opieką badacza. W czasie spaceru badacz zadawał pytania, a uczestnicy zaznaczali swoje spostrzeżenia dotyczące otaczającej przestrzeni na specjalnie przygotowanych mapach.
Konsultacje przy mapie polegały na zaznaczeniu poprzez uczestników swoich uwag, komentarzy na zdjęciu lotniczym konsultowanego obszaru. Dodatkową możliwością wypowiedzenia się w konsultacjach było przysłanie wiadomości elektronicznej do Urzędu Miasta Torunia.
W badaniu ankietowym wzięło udział 769 osób. Wśród uczestników nieznacznie przeważali mężczyźni (50,5 proc). Dominowały osoby w wieku: 25‐35 lat (41 proc.) oraz 19‐24 lata (26 proc.).
Zdecydowaną większość uczestników badania ankietowego stanowili mieszkańcy Torunia (76 proc).
95 proc. badanych deklarowało, że lubi i raczej lubi Bulwar Filadelfijski. Uczestnicy, zapytani o to, dlaczego wskazane przez siebie miejsce lubią najbardziej, wskazywali najczęściej„spokój, ciszę sprzyjające odpoczynkowi i spacerom” (37 proc.) oraz „widok na rzekę, bliskość wody” (25 proc.).
Beton i chaos wizualny
Na pytanie o miejsca, które ankietowani lubią najmniej wskazywali najczęściej okolice mostu drogowego (38 proc.), często wyszczególniano też parking pod mostem i odcinek Bulwaru przylegający do mostu drogowego w kierunku przystani AZS. Miejscem nielubianym są też okolice mostu kolejowego (25 proc.).
Wśród braków najczęściej wskazywano zbyt małą liczbę ławek (49 proc.) oraz niewystarczające wykorzystanie połączenia z wodą, bliskości linii brzegowej (38 proc.) następnie znalazły się przyczyny związane z komunikacją – z jednej strony duży ruch drogowy (37 proc.), a z drugiej złe rozwiązania dotyczące komunikacji rowerowej (37 proc.), często wskazywany był również chaos wizualny (32 proc.). Wśród określeń negatywnych Bulwaru Filadelfijskiego powtarzało się często „za dużo betonu” i tak wśród elementów przeszkadzających na Bulwarze jest zbyt mała dbałość o zieleń (24 proc.).
To, co doskwierało użytkownikom, to także zbyt mała liczba połączeń z drugą częścią miasta (23 proc.), a także hałas (22 proc.) i brak uwzględniania potrzeb użytkowników w różnym wieku (20 proc.). Elementy, które uznali za największą wartością Bulwaru Filadelfijskiego to walory rekreacyjne (60 proc.) i walory historyczne/ zabytkowe (51 proc.).
Najpierw ławki i toalety
Zapytani o to, jakich potrzeb nie mogą zaspokoić na Bulwarze Filadelfijskim, a chcieliby, żeby było to możliwe, uczestnicy w pierwszej kolejności wskazali korzystanie z oferty kulturalnej (40 proc.) oraz korzystanie z oferty gastronomicznej (kawiarnie i puby) (37 proc.). Podobnie wysoką liczbę wskazań uzyskała rekreacja rodzinna (35 proc.) oraz rekreacja sportowa (32 proc.).
Respondenci odpowiadali również na pytanie o miejsca, których brakuje na Bulwarze Filadelfijskim. Największą ilość wskazań (33 proc.) otrzymała infrastruktura, która pozwalałaby lepiej korzystać z Bulwaru Filadelfijskiego (np. toalety, ławki, mała architektura). Uczestnikom badania brakuje również miejsc służących wypoczynkowi (np. boiska, siłownie na wolnym powietrzu) (23 proc.). Po 15 proc. wskazań uzyskały place zabaw i punkty usługowe. Wskazywano również miejsca spotkań, przy czym zdecydowanie częściej z komentarzem, że brakuje kawiarni, a nie pubu. Wśród innych miejsc wymieniane były miejsca służące korzystaniu z oferty kulturalnej – amfiteatr, scena, galeria na otwartym powietrzu, a także służące poznaniu historii Bulwaru Filadelfijskiego i Torunia – tablice informacyjne. W komentarzach do tego pytania powtarzała się uwaga, że należy zadbać o stworzenie miejsc, których funkcjonowanie sprawi, że Bulwar Filadelfijski będzie tętnił życiem przez cały rok, a nie tylko w sezonie wiosenno‐ letnim.
