Z preferencji tych mogą skorzystać nie tylko przedsiębiorcy zatrudniający absolwentów, ale także sami absolwenci, którzy mieszkają na terenach zagrożonych strukturalnym bezrobociem i prowadzą własną działalność gospodarczą.
Składki na ubezpieczenie społeczne, za okres półroczny, na wniosek zainteresowanego starosta powinien oddać w ciągu miesiąca. Pracodawcy mają prawo do zwrotu składek za ubezpieczenie rentowe w części należnej od płatnika składek (9,76 procent podstawy wymiaru) oraz wypadkowych (1,6 procent), jednak w wysokości nie przekraczającej składek należnych od minimalnego wynagrodzenia pracowniczego. Podobne preferencje mają absolwenci.
Dodatkowo absolwenci, którzy pracują na swój rachunek mogą przez rok nie płacić składek na swoją emeryturę. Wystarczy, że młody człowiek rozpoczynający działalność gospodarczą złoży stosowny wniosek do ZUS, w postaci druku zgłoszeniowego ZUA z kodem tytułu ubezpieczeń rozpoczynającym się od cyfr 0550. Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą płaci na ubezpieczenie emerytalne 19,52 procent podstawy wymiaru składki, stanowiącej 60 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału_. _Właśnie tyle zaoszczędzi absolwent, który skorzysta z przysługującego mu przywileju. Trzeba jednak pamiętać, że te pieniądze nie będą procentowały na przyszłą emeryturę.
Składki do kieszeni
(bz)
Pracodawcy mogą składać do starosty wniosek o zwrot części składek na ubezpieczenia społeczne płacone za absolwentów.