Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skorzystają tysiące dzieci

(maz)
Ruch to prawo naszych dzieci, a naszym obowiązkiem jest stworzyć im takie warunki, by mogły z tego prawa korzystać - mówiła Joanna Mucha, przedstawiając trzy programy sportu powszechnego.
Ruch to prawo naszych dzieci, a naszym obowiązkiem jest stworzyć im takie warunki, by mogły z tego prawa korzystać - mówiła Joanna Mucha, przedstawiając trzy programy sportu powszechnego. Archiwum
Ruch to prawo naszych dzieci, a naszym obowiązkiem jest stworzyć im takie warunki, by mogły z tego prawa korzystać - mówiła Joanna Mucha, przedstawiając trzy programy sportu powszechnego.

Była już minister sportu wprowadziła je, by zachęcić najmłodszych do większej aktywności.
- Nasze dzieci tyją najszybciej w Europie, są mniej aktywne niż dzieci z innych europejskich krajów, zbyt często mają wady postawy, ich sprawność fizyczna w ciągu ostatnich trzydziestu lat dramatycznie się pogorszyła. Dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed telewizorem i komputerem, a im są starsze, tym mniej mają ruchu - przekonywała.

Trzy pomysły, trzy programy

Choć tak naprawdę przekonywać nikogo nie musiała. Statystyki mówią same za siebie i są alarmujące. Z raportów Najwyższej Izby Kontroli wynika, że już dwa lata temu z lekcji wychowania fizycznego zwalniało się około 15 procent uczniów, 25 procent gimnazjalistów i 30 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Spadła również wytrzymałość, sprawność, ogólna kondycja fizyczna dzieci i młodzieży. Od tego czasu ten trend się pogłębia.
- Według Światowej Organizacji Zdrowia obecne pokolenie dzieci może być pierwszym od długiego czasu, w przypadku którego przeciętna długość życia będzie krótsza niż ich rodziców. Musimy pilnie coś z tym zrobić - alarmowała Joanna Mucha.
I ogłosiła trzy programy sportu powszechnego dla uczniów szkół podstawowych, mające odwrócić te trendy: "Mały Mistrz", "Multisport" i "Umiem Pływać". Mają nie tylko zachęcić uczniów do uprawiania sportu, ale też wesprzeć nauczycieli i poprawić jakość infrastruktury sportowej. Będą realizowane wspólnie z samorządami.
"Mały Mistrz" skierowany jest do uczniów klas 1-3, ma m.in. uatrakcyjnić zajęcia sportowe i pomóc nauczycielom, którzy nie czują się kompetentni do prowadzenia zajęć (chętni zostaną przeszkoleni). "Multisport" przeznaczony jest dla uczniów klas 4-6, a skierowany do klubów sportowych i organizacji pozarządowych. Ma wspierać lokalne kluby i trenerów pracujących "na dole piramidy sportu". Przewiduje bezpłatne zajęcia pozalekcyjne.

Wyrównać szanse

Program "Umiem pływać" zakłada z kolei powszechną naukę pływania na zajęciach pozalekcyjnych i profilaktykę wad postawy. Cele programu to m.in.: profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy, zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej oraz edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych.
Projekt jest skierowany do uczniów klas III szkól podstawowych. Ma pomóc w nabyciu podstawowych umiejętności pływania, a także dać możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcać do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki oraz zachęcać do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia.
Program w całym kraju ma być realizowany od marca do grudnia. A skorzysta z niego nawet kilkadziesiąt tysięcy uczniów, również w naszym województwie.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska