https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Udarówka" w szpitalu w Grudziądzu zamknięta. Radni dopytują o jej reaktywację. Dyrektor: -Na chwilę obecną status quo jest bez zmian

Aleksandra Pasis
Udarówka w Grudziądzu nie działa już cztery lata
Udarówka w Grudziądzu nie działa już cztery lata Jakub Keller
- Co z postępem w odbudowie oddziału udarowego w naszym grudziądzkim szpitalu? - pytał Marek Czepek, radny Prawa i Sprawiedliwości. Odpowiedź dyrektor szpitala Agaty Kurkowskiej, w tej sprawie niestety od miesięcy jest taka sama... Właśnie mijają cztery lata jak grudziądzka "udarówka" przestała działać.

- Sama idea odbudowy oddziału udarowego trwa - niezmiennie podkreśla Agata Kurkowska, dyrektor szpitala w Grudziądzu. I dodaje: - Prowadziłam rozmowy z panią doktor, ale zakończyły się fiaskiem. Ostatecznie nie wyraziła woli współpracy. W przyszłym miesiącu planujemy spotkanie z partnerem, który od dłuższego czasu wspiera nas w pozyskiwaniu personelu: głównie cudzoziemców. Chodzi o pozyskanie kadry specjalistów, niekoniecznie cudzoziemców.

O wynikach tej inicjatywy dyrektor Kurkowska, będzie mogła coś więcej powiedzieć podczas kolejnej sesji. W październiku.

- Jeśli chodzi o udział udarowy, to na chwilę obecną status quo jest bez zmian - podsumowuje krótko dyrektor "Biegańskiego".

Czytaj też

Głos w dyskusji zabrał także radny niezrzeszony Roman Sarnowski, który dopytywał o liczbę rozpoznanych udarów w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Grudziądzu i ilość dyspozycji, aby pacjentów tych transportować do innych szpitali. - Przypadek zdiagnozowania udaru dotknął bardzo bliską mi osobę. Bardzo długo trwała procedura od rozpoznania do przewiezienia do innej placówki medycznej - mówił radny Roman Sarnowski. - Chciałbym wiedzieć ile takich tragedii ma miejsce w Grudziądzu, aby zobaczyć jaka jest potrzeba uruchomienia oddziału udarowego.

Radny Sarnowski poprosił o dane z okres od początku lipca do końca września br. Odpowiedź ma otrzymać na piśmie.

Mijają cztery lata jak grudziądzka udarówka nie działa

Udarówka jako pododdział neurologii przestała przyjmować pacjentów we wrześniu 2020 roku. Wówczas trwała pandemia i obsługiwano tutaj tylko chorych na COVID -19. Pacjenci, którzy wymagali hospitalizacji w oddziale udarowym a nie byli zarażeni koronawirusem pomocy musieli od tego czasu szukać poza Grudziądzem. Najczęściej w Świeciu, Toruniu bądź Bydgoszczy. I tak jest po dziś dzień...

Pisaliśmy także:

Formalnie grudziądzka udarówka została zwieszona w styczniu 2023 roku, a zamknięta w lipcu 2023 roku. Gdy Agata Kurkowska wygrała konkurs na dyrektor szpitala w Grudziądzu (początek listopada 2023 roku) jako jedno z najważniejszych zadań do realizacji otrzymała listę priorytetów od prezydenta Grudziądza jako organu założycielskiego lecznicę i jednocześnie przewodniczącego komisji konkursowej. Jakie? "Nowej dyrektor zostały postawione priorytety: zależy nam na tym, żeby poprawić funkcjonowanie grudziądzkiego SOR-u, wzmocnić internę i uporać się z problemem braku oddziału udarowego - mówił Maciej Glamowski".

Niestety, o ile udało się poprawić funkcjonowanie SOR-u, wzmocniono internę to problem z brakiem "udarówki" wciąż pozostaje nierozwiązany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska