Zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego miasta biegną systematycznie, aczkolwiek - na co zwracają uwagę niektórzy radni - zdecydowanie zbyt wolno. - Taki proces wymaga wielu uzgodnień, prac planistycznych i czasu - tłumaczą władze miasta, wspierając się, jak choćby w przypadku śródmieścia, firmami zewnętrznymi.
Ostatnie zmiany, zatwierdzone przez Radę Miasta Włocławka, dotyczyły obszaru w rejonie Zakładów Azotowych Anwil. To teren o niemal strategicznym znaczeniu dla miasta, planowane są tu bowiem bardzo ważne inwestycje. Niemal w tym samym czasie udało się rozstrzygnąć przetarg na wyłonienie wykonawcy Włocławskiej Strefy Rozwoju Gospodarczego. Najkorzystniejszą ofertę, jak już informowaliśmy, złożyło konsorcjum firm - "Molewski"z Chodcza, Przedsiębiorstwo Inwestycyjno-Remontowe "RemWil" i Przedsiębiorstwo "Budomex" z Włocławka i "Dromak Krakowski, Ośrodek, Rosiński" ze Zduńskiej Woli. Za 21,4 mln złotych konsorcjum zajmie się budową infrastruktury technicznej oraz układu komunikacyjnego "Włocławskiej Strefy Rozwoju Gospodarczego - Parku Przemysłowo-Technologicznego".
Najdroższa ośmiu ofert jakie wpłynęły do ratusza, opiewała na kwotę 26,7 mln zł. Do przetargu, przystąpiły firmy z Piaseczna, Przeźmierowa, Bydgoszczy, Poznania, Warszawy, Torunia, Legnicy, Jacewa, Mogilna, Płońska, Płocka, Kruszyna i Włocławka, a także jedna hiszpańska z Madrytu.
Przypomnijmy, iż chodzi o roboty budowlane, których zakres obejmuje m.in. wykonanie 3,1 km dróg publicznych, kanalizacji sieci wodociągowej, gazowej, teletechnicznej, a także rozwiązanie kolizji z istniejącym rurociągiem naftowym i kablem światłowodowym. Całkowity koszt projektu to 41,38 mln zł, z czego połowa będzie dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
"Włocławska Strefa Rozwoju Gospodarczego - Park Przemysłowo Technologiczny" to jedna ze sztandarowych inwestycji miejskich. Jest to obszar inwestycyjny obejmujący powierzchnię ok. 40 hektarów, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie An- wilu SA. Powstanie tam strefa, która zwiększy atrakcyjność miasta jako miejsca do inwestowania. Będą to tereny uzbrojone w niezbędna infrastrukturę techniczną, służącą prowa- dzeniu działalności gospodarczej. Są już pierwsze firmy zainteresowane inwestowaniem w Strefie.
Prezydent Włocławka podpisał listy intencyjne z podmiotami gospodarczymi, które są gotowe do inwestycji na tym obszarze. Są to: W&W Metal Service, PHU Faber, Drog-tom, Mares, Wika Polska SA, Anwis, Bank Ochrony Środowiska SA. Docelowo przewiduje się zlokalizowanie w strefie 14 firm i utworzenie ok. 400 miejsc pracy.
Zmiany w miejscowym planie, dokonane przez Radę Miasta, umożliwią też przyspieszenie prac, związanuch z przebudową drogi wojewódzkiej nr 252 Inowrocław-Włocławek.
To przede wszystkim usprawnienie dojazdu do brzeskiego węzła przyszłej autostrady A 1. Planowane jest przebudowanie blisko kilometra tej drogi w granicach administracyjnych miasta, nowe chodniki, ścieżki rowerowe itp. Połowę z szacowanych na 4 mln złotych kosztów inwestycji pokryte zostanie z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko -Pomorskiego. Roboty rozpoczną się w przyszłym roku.
