https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słabe i mocne punkty

Do nietypowo urządzonego salonu potrzebny jest nietypowy grzejnik
Do nietypowo urządzonego salonu potrzebny jest nietypowy grzejnik PURMO
Koniec sierpnia to już ostatni dzwonek, by pomyśleć o przygotowaniach do zimy. To nie przesada. Jeśli teraz nie zmodernizujemy naszego systemu grzewczego, to kolejną zimę doskwierać nam będą wysokie rachunki za ciepło.

Przepisy określają, że instalacja centralnego ogrzewania musi zapewnić w pomieszczeniach mieszkalnych temperaturę 20 stopni, zaś w łazienkach 24 stopnie. Instalację projektuje się więc tak, aby w efekcie końcowym spełnić te wymagania. Oprócz zasad ujętych w przepisach istnieje także wiele praktycznych wskazówek, które wpływają na wydajność i komfort użytkowania systemu grzewczego. Dotyczą one zastosowania odpowiedniego rodzaju grzejników, ich wielkości i rozmieszczenia (także montażu ogrzewania podłogowego) do specyfiki każdego pomieszczenia.

Słabe i mocne punkty

Znając słabe i mocne punkty danego rodzaju grzejnika możemy uniknąć niepotrzebnych strat ciepła, a ponadto zapewnić sobie optymalny komfort i wygodę użytkowania. Radzimy, jakie grzejniki nadają się do różnych pomieszczeń w domu. Dziś szczegóły związane z salonem i sypialnią.

Grzejnik - jednak przy ścianie

W nowoczesnej sypialni grzejnik często dobierany jest na zasadzie kontrastu
(fot. PURMO)

Sztuką jest urządzić salon tak, by było w nim ciepło, ale by grzejniki nie odbierały mu uroku, bądź nie stanowiły przeszkody dla dowolnej aranżacji. Nie ma tu miejsca na nadmiar sprzętów czy nie pasujące do całości elementy.
W nowoczesnych domach jednorodzinnych w pokojach dziennych często mamy dużo okien lub przeszklone drzwi balkonowe prowadzące na taras czy do ogrodu. Przez szyby zaś ucieka najwięcej ciepła. O czym więc trzeba pamiętać przy planowaniu grzejników w pokoju dziennym?
- Jeżeli tylko to możliwe, instalujmy grzejniki przy ścianach zewnętrznych i pod oknami, nawet jeżeli ze względu na wysokość okien musiałyby być one niskie. Straty ciepła przez nawet najlepszej jakości okno są większe niż przez dobrze ocieploną ścianę o tej samej powierzchni - mówi Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego w Rettig Heating. - Do pokoju dziennego możemy wybrać nowoczesne grzejniki płytowe. Ze względu na estetykę coraz częściej stosowane są też grzejniki podłączane od dołu.

Może być dekoracyjny

Jeśli wierzyć badaniom - wychodzi, że coraz częściej dobieramy grzejniki do koloru ściany czy mebli. Stąd większą niż dotąd popularnością cieszą się ostatnio grzejniki dekoracyjne.
Często zdarza się, że do nietypowo urządzonego salonu musimy dobrać grzejnik albo bardzo niski i długi lub odwrotnie - wąski i wysoki. Na szczęście producenci i tej potrzebie wychodzą naprzeciw.
Bardzo chętnie stosowanym rozwiązaniem jest także ułożenie wodnego ogrzewania podłogowego. W salonie daje ono przyjemny efekt ciepłej podłogi.

Niezbyt ciepło do spania

Przyjmuje się, że temperatura w pomieszczeniu do spania powinna być ok. 2-3 stopni mniejsza niż w pokojach dziennych. Tak więc jeżeli jest to 18 stopni C - wystarczy w zupełności. Zapewnia to zdrowy i regenerujący odpoczynek. Dlatego nie zapominajmy o zamontowaniu termostatów - pozwolą nam ustawić niższą temperaturę na noc. Jeżeli natomiast sypialni używamy także w dzień, dzięki termostatom będziemy mogli podwyższyć temperaturę ogrzewania. W sypialni raczej nie poleca się ogrzewania podłogowego. Duże łóżko, miękki dywan i szafy przykrywają zazwyczaj większą część podłogi, takie ogrzewanie byłoby więc nieefektywne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska