Zima coraz bliżej, a koszty ciepła coraz większe
Bez względu na to czy mamy własny dom, czy też mieszkamy w budynku wielorodzinnym podłączonym do ciepłowni, opłaty za ogrzewanie wciąż są coraz wyższe.
Kosztowne są paliwa:
węgiel, gaz, olej - którymi opalamy piece,
drożeje prąd,
coraz wyższe rachunki otrzymujemy za ciepło systemowe, czyli dostarczane przez ciepłownie miejskie czy też osiedlowe.
Wszystko to sprawia, że koszty ciepła stanowią bardzo dużą część wydatków z rodzinnego budżetu. Warto je ograniczyć.
Sezon grzewczy 2024/2025 rozpoczyna się na dobre
Najwięcej ciepła potrzebujemy - co oczywiste - jesienią i zimą. Tegoroczny sezon grzewczy już się rozpoczął. Ale to wciąż dobry moment, aby przygotować swoje mieszkanie do nadchodzących chłodów i mrozów.
Sezony grzewcze w ostatnich latach są coraz krótsze. Dla przykładu w Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu, która jest jedną z największych administracji w Polsce (w jej zasobach pozostaje 14 tysięcy mieszkań): ostatni sezon grzewczy na przełomie 2023 i 2024 roku trwał 222 dni i był krótszy od poprzedniego o 11 dni, a jednocześnie był o cały miesiąc (dokładnie 32 dni) krótszy niż sezon grzewczy na przełomie lat 2021 i 2022.
Coraz krótsze sezony grzewcze to tendencja, która utrzymuje się już od kilku lat. Ale rachunki wcale nie spadają tylko wciąż rosną. Ich rozliczenia wzbudzają wiele emocji, bo dla wielu osób oznaczają konieczność dopłaty i podwyżki czynszu.
Tak możesz obniżyć koszty ogrzewania swojego mieszkania i domu
Opłaty jakie ponosimy na ogrzewanie można obniżyć. Oczywiście można przeprowadzić termomodernizację domu, wymienić źródło ciepła i instalację, zainstalować pompę ciepła z fotowoltaiką, ale te sposoby wymagają dużych nakładów inwestycyjnych.
A co jeśli nie macie pieniędzy na takie inwestycje? Na szczęście są sposoby na to, aby koszty ogrzewania zmniejszyć nie ponosząc dużych nakładów, a czasem nie ponosząc ich wcale!
Takie właśnie sposoby oszczędzania na cieple: proste i bezpłatne znajdziecie w naszym poradniku. Zastosowanie tych pomysłów przełoży się na oszczędności, które zostaną w waszych portfelach.
Sprawdźcie nasze porady, a sami zadacie sobie pytanie: dlaczego jeszcze tego nie robię?
Jakie są sposoby, aby obniżyć opłaty za ciepło sprawdźcie w podpisach pod zdjęciami w naszej galerii
Porady przygotowaliśmy m.in. na podstawie informatora OPEC Grudziądz.
To Ciebie też zainteresuje:
