"Śladowcy", czyli Kamila Zielińska, Karolina Mazur
Między Witkowem w gminie Kamień oraz Starym Gronowem w gminie Debrzno do 1939 r. przebiegała granica polsko-niemiecka. Obecnie te dwie miejscowości dzieli granica województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.
"Śladowcy" poznawali skomplikowaną historię polsko-niemieckiego pogranicza, szukając świadków tamtych czasów. Polonistki Ewelina Wolszlegier i Iwona Hajdasz na wspomnieniach Kornelii Tetzlaff z Witkowa oparły przedstawienie "Granica", w którym Nikola Tetzlaff odkrywa wątki z dzieciństwa swojej babci.
"Śladowcom" udało się pokazać specyfikę społeczeństwa w przygranicznym miasteczku i okolicach. Pogranicznicy, kontrabanda, dwujęzyczność, język polski z niemieckimi naleciałościami, przepustki, a także podzielone granicą gospodarstwa i rodziny to tylko niektóre wątki.
Prezes fundacji "Naszyjnik Północy" i przewodniczący Rady Miejskiej w Debrznie Marek Romaniec po obejrzeniu prezentacji, spektaklu i wystawy nie żałował pochwał i obiecał wsparcie projektu w podstawówce w Starym Gronowie. - Zaczynamy po wakacjach - mówi Aleksander Atamański, koordynator projektu "Granica". - Nawiążemy kontakty z młodzieżą ze Starego Gronowa i dowiemy się nowych rzeczy.