Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślady Bydgoszczy sprzed wieków

Agnieszka Romanowicz
Tu, podczas rekonstrukcji Wschodniej Pierzeji Starego Miasta, archeolodzy odnaleźli ślady Bydgoszczy sprzed wieków
Tu, podczas rekonstrukcji Wschodniej Pierzeji Starego Miasta, archeolodzy odnaleźli ślady Bydgoszczy sprzed wieków Fot. Jarosław Pruss
Powiadano, że w Bydgoszczy prawdziwych zabytków jest niewiele. A jednak... Znalazły się i zabytki i to, co bydgoszczanie zgubili przed sześciuset laty.

Teren po dawnej Wschodniej Pierzei w Bydgoszczy (od spichrzy do Starego Rynku) jest już prawie przebadany przez archeologów. Został tylko fragment - ten, na którym dziś stoi, przy ul. Mostowej, koszmarek zwany Kaskadą.

Zostało jeszcze serce...

Wschodnia Pierzeja, która powstała na przełomie XVIII - XIX wieku, została zburzona na początku II Wojny Światowej. Ponoć Niemcy usunęli ją z drogi, żeby bez przeszkód wjeżdżać czołgami na Stary Rynek, bo urządzili sobie z Mostowej plac defilad. Teraz staje tam okazały budynek a pierzeja będzie odtworzona. Skorzystała i bydgoska archeologia.Badania, konieczne przed rozpoczęciem każdej inwestycji w centrum miasta, doprowadziły archeologów aż do średniowiecza, do czasów powstania Bydgoszczy.

- Nietknięte przez nas zostało jeszcze tylko jego serce, czyli Stary Rynek - mówi Wojciech Siwiak, archeolog z Pracowni Archeologiczno - Konserwatorskiej w Bydgoszczy.

Bezcenne ślady

Miasto liczyło wówczas kilkuset mieszkańców. I oni gubili przedmioty, jak my dziś. - Dużo ich zgub odkryliśmy. Teraz trwa ich inwentaryzacja: tysiące fragmentów ceramiki, ok. trzystu wyrobów metalowych: kłódek, noży, haków; militariów; skór. Czasem wyobrażam sobie rozżalenie średniowiecznego bydgoszczanina, który zgubił cenną wtedy monetę. Dziś mam ją w ręku, wręcz bezcenną - śmieje się Siwiak.

Jest i kilkunaście sprzączek. - Wyglądają jak dzisiejsze. Jedne kanciaste, inne owalne, do spodni i kilka do butów - opowiada Siwiak. - To bardzo ciekawe, bo związane ze strojem.

Skór też znaleziono dużo. - W jednym miejscu - uściśla archeolog. - Dlatego uważam, że nie były to zguby; raczej, że kiedyś znajdował się tam jakiś warsztat. Ktoś produkował tu albo naprawiał skórzane wyroby. Wśród nich trafił się jeden, prawdopodobnie oddany do naprawy, bo nie miejscowy. To relikwiarz, a może pochwa z odciśniętym orłem w herbie.

Inaczej niż w starych planach

Zadziwiają zachowane konstrukcje: podłoga na podłodze; im głębiej usytuowane, tym starsze. Ściany podobnie - belka na belce, umocowane w potężnych, narożnych filarach. - Było nawet widać miejsce mocowania drzwi - podkreśla Siwiak.
Odkryto jeszcze studnię średniowieczną zbudowaną z drewnianych dranic oraz śmietnik przydomowy, a w nim butelki i fajki osiemnastowieczne, wyprodukowane w pruskich manufakturach. Studnia stała na dziedzińcu. W średniowieczu było wokół niego pięć działek.

- Co ciekawe, ich przebieg nie zgadza się z ówczesnym planem miasta (plan Greth'a z 1774 r. - przyp. red.) - zauważa Siwiak. - Działki były w nim ukośne. Tymczasem badania fundamentów temu zaprzeczają.

To trzeba zachować

Szczególny dla tych wykopalisk był Dzień Otwarty. Archeolodzy urządzili go pod koniec badań. Z okazji zerknięcia w przeszłość skorzystało kilka tysięcy ludzi. Nie tylko mieszkańców Bydgoszczy. - Też Włocławka, Torunia - wylicza Siwiak. - Byli zaskoczeni, że mamy w Bydgoszczy tak stare zabytki.

Podobnie Niemcy, Amerykanie i inni obcokrajowcy, którzy widzieli znalezisko. - Wszyscy obserwatorzy, niezależnie od pochodzenia, pytali: jak to możliwe, że żadna z konstrukcji nie będzie zachowana? Szokiem była dla nich informacja, że niebawem zastąpi je fundament pod nowy budynek - opowiada Siwiak. - Jest jednak pomysł, żeby znalezione przedmioty zostały w tym miejscu jako ekspozycja w kawiarni, która tu powstanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska