https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słowo biskupów

Biskupi powołali wczoraj komisję organizacyjną do spraw przygotowania tegorocznej pielgrzymki papieskiej do Polski. Taką decyzję podjęto w pierwszym dniu obrad 316. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

     Przewodniczącym komisji został sekretarz generalny Episkopatu Polski biskup Piotr Libera. Jego zadaniem będzie koordynacja przygotowań do pielgrzymki, a zwłaszcza utrzymywanie stałych kontaktów roboczych z władzami państwowymi. Sekretarz Episkopatu poinformował, że w drugiej połowie kwietnia przyjedzie do Polski delegacja watykańska, której zadaniem będzie przygotowanie sierpniowej pielgrzymki. Dodał, że delegacja spotka się najpierw z komisją kościelną, później z komisją rządową. Delegacja watykańska odwiedzi też wszystkie miejsca, w których prawdopodobnie będzie papież.
     W drodze do Unii
     
Metropolita gnieźnieński arcybiskup Henryk Muszyński poinformował o przygotowywanym słowie biskupów w sprawie postępującego procesu integracji europejskiej. Dodał, że będzie to pierwsze słowo biskupów w tej kwestii i że "będzie to słowo bardzo zasadnicze". Arcybiskup Muszyński powiedział, że w obecnych dyskusjach na temat Europy dominują kwestie gospodarcze i polityczne, co jest - jego zdaniem - zrozumiałe. "Natomiast słowo biskupów będzie miało charakter komplementarny i będzie dotyczyło miejsca i obecności Polski w nowej rzeczywistości europejskiej" - dodał.
     Metropolita gnieźnieński podkreślił, że dla Kościoła Europa nie jest w pierwszym rzędzie i wyłącznie strukturą gospodarczą, polityczną, ale jest to "wspólnota historii, kultury, a zwłaszcza wspólnota ducha. Stąd też będziemy usiłowali określić w sposób możliwie dokładny, precyzyjny, jakie wartości Polska pragnie wnieść, jakich wartości pragnie bronić" - powiedział arcybiskup Muszyński. Dodał, że dyskusje nad tekstem komunikatu jeszcze trwają.
     Historyczne wyzwanie
     
Z kolei przed rozpoczęciem obrad prymas kard. Józef Glemp powiedział, że Unia Europejska to "historyczne wyzwanie". Podkreślił, że jeszcze nie zakończyła się debata nad tym, czym Unia będzie w przyszłości. Dodał, że w budowaniu przyszłości jednoczącej się Europy Kościół będzie bronił przede wszystkim zasad. "Sądzę, że te zasady nie są takie, żeby tylko Kościół ich bronił. Człowiek, który uznaje prawo natury - a takie istnieje, a obecnie jest akcentowane - będzie je respektował" - podkreślił prymas.
     Na pytanie, jak ocenia rozwój stosunków Kościół-państwo w kontekście poniedziałkowego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, kard. Glemp odparł, że każda ekipa pragnie ułożyć dobre stosunki z taką duchową siłą, jaką są Kościoły w państwie.
     (PAP)

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska