Obejrzyj: Tylko u nas! Takie archeologiczne skarby trafiły w ręce konserwatorów UMK

Zaniepokojonych uspokajamy. Chodzi tu jedynie o renowację 50-letniej konstrukcji. Zostanie ona wykonana na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Niebawem mozaika wróci na swoje miejsce.
Symbolizuje układ ciał niebieskich
Dokładną historię mozaiki, z okazji 50. rocznicy jej odsłonięcia, odtworzyli pracownicy UMK. Kompozycja na auli symbolizuje układ ciał niebieskich. Składa się ze 164 małych kwadratowych elementów, 67 średnich i 24 dużych, a także zegara słonecznego z wizerunkiem patrona uczelni.
Jak pisze dr hab. Michał Pszczółkowski, autor książki „Architektura Uniwersytetu Mikołaja Kopernika”, Stefan Knapp wykonał panneau metodą polegającą na pokrywaniu stalowych blach porcelanowym gruntem, na który następnie naniesiono sproszkowane szkło.
– Powierzchnia blach została utrwalona poprzez kilkakrotne ich wypalenie w specjalnym piecu, co uodporniło kolorowe elementy na działanie warunków atmosferycznych – tłumaczy dr hab. Pszczółkowski.
Polecamy
Przypłynęła z Anglii
Stefan Knapp wszystkie elementy mozaiki wykonał w swojej pracowni w Anglii. Prace zakończył w 1972 roku, następnie elementy instalacji przetransportowano drogą morską do Gdyni, skąd trafiły do Torunia. Jak podaje UMK, montażu instalacji podjęli się specjaliści z Bydgoskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego. Twórca osobiście doglądał prac, które ukończono 31 stycznia 1973 r.
Stefan Knapp swoje dzieło wycenił wtedy na 12 tysięcy dolarów. Jak obliczyli pracownicy UMK, w dzisiejszych realiach ta kwota wynosiłaby 80 tysięcy. Z okazji 500. rocznicy urodzin Kopernika artysta mozaikę zdecydował się podarować uczelni jako prezent.
Prawdopodobnie lokalizacja mozaiki miała być na początku inna.
- W rodzinnym archiwum artysty zachowały się fotografie przedstawiające Stefana Knappa na tle kompozycji w układzie horyzontalnym - zwraca uwagę Marcin Behrendt z Wydziału Promocji UMK.